TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-01-23 - Suwalszczyzna: otwarto Muzeum Wigier

W czwartek Muzeum Wigier mieszczące się w Starym Folwarku koło Suwałk (Podlaskie) zostało otwarte dla szerszej publiczności. Obiekt został poświęcony jezioru Wigry oraz Wigierskiemu Parkowi Narodowemu. Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego postawił muzeum na miejscu niegdysiejszej Stacji Hydrobiologicznej, gdzie w latach 1927-1939 pracował Alfred Lityński, pionier polskiej limnologii.

reklama


W Muzeum znajduje się kilkanaście sal tudzież pomieszczeń, w których możemy zobaczyć prezentacje multimedialne oraz filmy dotyczące środowiska Wigier, czy też posłuchać audycji na temat regionu wigierskiego. Możemy dowiedzieć się m.in., jak wygląda dno jeziora, jego podwodne ściany, ryby, czy ptaki wodne. Jedna z przygotowanych prezentacji ukazuje torfowisko i jednego z głównych mieszkańców Wigier - bobra.

Jest również chłodzona sala lodowcowa, w której możemy zobaczyć filmy i usłyszeć dźwięki pochodzące z epoki lodowcowej.

Jak powiedział PAP, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jacek Łoziński, zwiedzanie muzeum jest wyprawą w czasie i w przestrzeni. W tym bardzo nowoczesnym obiekcie możemy poznać jezioro Wigry, od samych głębin i żyjących tam stworzeń aż po malownicze, nadwodne krajobrazy.

W Muzeum Wigier można podziwiać ponadto wystawę pt. "Czas mamuta", na której zostały wystawione oryginalne szczątki mamuta wielkiego znalezione w piaskach oraz żwirach rzecznych pochodzących jeszcze z okresu nazywanego zlodowaceniem Wisły.

Wystawa prezentuje również fragmenty szkieletów ssaków plejstoceńskich, np. jelenia olbrzymiego, konia, nosorożca włochatego oraz prażubra stepowego. Zwiedzający mają okazję obejrzeć chatę wykonaną z kości mamutów, wzorowaną na chacie z okresu paleolitu.

Koszt wybudowania Muzeum wyniósł ponad 9 mln zł. Środki sfinansowane pochodzą z dotacji Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com