TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-03-25 - Hiking, trekking, alpinizm - turyści poszukują odpoczynku i adrenaliny

Outdoorowych dyscypliny sportowe zyskują wśród turystów coraz większą popularność. Najlżejszym z tego rodzaju aktywności jest hiking, do którego można zaliczyć weekendowe rajdy, długodystansowe wędrówki, biegi po lesie, rowerowe wycieczki górskie, a także codzienne trasy rowerowe, na przykład do pracy. Hiking najczęściej uprawiany jest przez całe rodziny. Przygotowanie do niego jest stosunkowo łatwe. Wystarczy wygodna, sportowa odzież, napoje - jeśli planujemy wielokilometrową trasę - i coś do jedzenia.

reklama


Inną, bardziej wymagającą aktywnością jest trekking, przeznaczony dla średnio zaawansowanych turystów górskich. Choć jest on uprawiany w ciężkich warunkach klimatycznych i terenowych, często przez kilka lub kilkanaście dni, nie jest już tak niebezpieczny i nie wymaga specjalistycznego sprzętu jak wspinaczka górska. Angielski wyraz trek oznacza długą wędrówkę. Najważniejsze w trekkingowym ekwipunku są wygodne, nieprzemakalne buty oraz kije trekkingowe. Nie należy ich mylić z kijami Nordic Walking. Pierwsze służą przede wszystkim do rajdów górskich, pomagają nam utrzymać równowagę przy podchodzeniu pod górę, a także odciążają ramiona i plecy, na których nosimy ciężki plecak. W trakcie schodzenia ze zdobytego szczytu odciążają kolana. Kije do Nordic Walking nie są przygotowane do podpierania się - mogą się złamać, a my możemy nabawić się kontuzji.

Najsprawniejsi mogą zainteresować się alpinizmem. Ten termin posiada tak naprawdę kilka znaczeń. Najogólniej to wspinaczka górska uprawiana tylko w Alpach. W Polsce natomiast przyjęto, że to każdy rodzaj górskiej wspinaczki, wymagający specjalistycznego przygotowania. Najważniejsze rzeczy, jakie potrzebujemy to: czapka, kilka par rękawiczek, kurtka puchowa, skarpetki, lampkę czołówkę, raki, czekan, linki, haki, karabinki, folia termiczna, apteczka. Nie zapominajmy o jedzeniu. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka wysokoenergetycznych batonów. Obowiązkowo należy mieć przy sobie detektor, sondę, łopatkę, telefon komórkowy, naładowaną baterię dodatkową, a także przygotowane numery ratowników górskich dyżurujących na obszarze naszej wyprawy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com