TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-09-28 - Jak zaplanować podróż lotniczą?

Eksperci z Centrum lotniczego Sky4Fly przygotowali poradnik dla turystów, w którym zawarli wiedzę niezbędną do właściwego zaplanowania podróży lotniczej.

reklama


Loty bezpośrednie

Połączenie bezpośrednie to lot, w którym podróżny wsiadając do samolotu może być spokojny, że pokład opuści dopiero w miejscu docelowym. Szybko, prosto i wygodnie. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a co więcej, rozwiązanie takie nie zawsze jest najkorzystniejsze cenowo. Na połączenia bezpośrednie możemy liczyć najczęściej jedynie na stosunkowo krótkich i popularnych trasach (uwaga ta odnosi się do sytuacji, w której wylatujemy z Polski - pozbawionej węzła lotniczego z prawdziwego zdarzenia). Tutaj brylują tanie linie lotnicze, które specjalizują się w połączeniach z punktu A do punktu B. Jeśli wybierzemy taniego przewoźnika, możemy zaoszczędzić, musimy jednak brać poprawkę na to, że być może wylądujemy na lotnisku oddalonym od centrum miasta, które było celem naszej podróży. Lecąc z regularną linią lotniczą, wylądujemy w dogodniejszym miejscu, zapłacimy jednak więcej. Sprawa nie jest jednak z góry przesądzona i wszystko zależy od konkretnego połączenia. Zdarza się, że zarówno tanie, jak i regularne linie lotnicze korzystają z tych samych lotnisk.

Loty z przesiadką

Ostateczny koszt podróży często zależy od naszej inwencji. Sposobem na obniżenie wydatków związanych z korzystaniem z usług regularnych linii lotniczych jest wybór połączenia z przesiadkami. Takie rozwiązanie oczywiście wchodzi w grę tylko wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią ilością czasu i energii. Przesiadki mogą być bowiem czasochłonne i męczące. Korzyść jest taka, że możemy zaoszczędzić, czasem nawet bardzo dużo. Przesiadka nie zawsze jest kwestią wyboru. Na dłuższych i mniej popularnych trasach bywa po prostu koniecznością.

Oto krótka lista rzeczy, o których warto pamiętać w przypadku wyboru lotu podczas, którego będziemy się przesiadać:



Międzylądowanie

Jeśli wybieramy się w dalszą podróż, możemy mieć do czynienia z trzecim połączeniem, podczas którego odbywa się planowy "postój" samolotu w jednym z portów lotniczych położonych na trasie do punktu docelowego. Najczęściej spowodowany jest koniecznością zatankowania maszyny (trwa to zwykle ok. 45 min.). Na czas trwania "postoju" pasażerowie ze względów bezpieczeństwa muszą opuścić pokład, nie wolno im jednak opuścić lotniska.

Lot czarterowy

Z kolejnym połączeniem do czynienia miał każdy, kto wybrał się kiedyś na zorganizowane wczasy zagraniczne (np. do Egiptu czy w inne popularne miejsce). Loty te to, nieliniowe połączenia lotnicze organizowane przez biura podróży (touroperatorów), mające na celu dostarczyć klientów na zakupione wczasy (bilety są wówczas najczęściej wliczone w cenę całej wycieczki). Połączeniem takim można polecieć nawet jeśli nie zakupiliśmy wczasów u organizatora. Jeśli uda nam się skorzystać z takiej możliwości, możemy sporo zaoszczędzić. Może się zdarzyć, że touroperatorowi nie uda się sprzedać wszystkich planowanych wycieczek. Wtedy, by odzyskać choć część zainwestowanych pieniędzy i nie płacić za puste fotele w samolocie, udostępnia bilety na taki lot (bez konieczności zakupu całej wycieczki) w normalnej sprzedaży - często w atrakcyjnych cenach. Główną zaletą takich przelotów jest to, że oferują połączenia do miejsc, do których nie ma bezpośrednich połączeń regularnych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com