TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-09-30 - W powietrzu wisi groźba strajku kolejarzy

Jeśli Związek Pracodawców Kolejowych nie wycofa się z wypowiedzenia Ponadzakładowego Układy Zbiorowego Pracy (PUZP), kolejarze zorganizują 5 października protest.

reklama


Na początku lipca Związek Pracodawców Kolejowych podjął decyzję o wypowiedzeniu PUZP, ze względu na brak porozumienia ze związkowcami odnośnie zmiany zapisów w uprawnieniach dotyczących ulgowych przejazdów pociągami kolejarzy i członków ich rodzin. Według pracodawców, spółki kolejowe nie mogą sobie pozwolić na zapewnienie swoim kolejarzom ulg na obecnych zasadach. Jeśli po wypowiedzeniu PUZP nie pojawi się żadne inne rozwiązanie, ulgi przestaną obowiązywać od przyszłego roku. Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się w sierpniu.

Związkowcy domagają się przywrócenia układu oraz utrzymania ulg przejazdowych przynajmniej do końca 2012 r. Jak piszą w swoim oświadczeniu: "Wypowiedzenie układu grozi tym, że od 1 stycznia 2012 r. kolejarze mogą utracić uprawnienia i dodatki do wynagrodzenia". Mowa m.in. o nagrodach jubileuszowych, dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę nocą albo w święta, premie czy też ulgi przejazdowe.

Według związkowców, wypowiedzenie PUZP w momencie przygotowywania spółek do prywatyzacji, łamie zasady dialogu społecznego i ma to "znamiona konfrontacji, prowadzącej do sprowokowania niepokojów społecznych na kolei". W oświadczeniu napisano: "Apelujemy do całego środowiska kolejarskiego, emerytów, rencistów i pracowników o poparcie naszego postulatu i licznego udziału w akcji protestacyjnej".

Jak na razie nie wiadomo, jaką formę przyjmie ewentualny protest.

Związek Pracodawców Kolejowych zwraca uwagę, że rodowód wchodzących w jego skład spółek wywodzi się z byłego przedsiębiorstwa PKP, które obecnie zajmują się różną działalnością, a Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy przestał wystarczać.

Pracodawcy argumentują ponadto, że każda ze spółek zrzeszonych w Związku posiada swój własny Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, zaś wprowadzenie zmian układu ponadzakładowego nie powoduje równoczesnych zmian w układach poszczególnych spółek. Pracodawcy twierdzą, że nie chcą odbierać pracownikom kolei ulg na przejazdy, a jedynie zmienić obowiązujące zasady.

Nowy układ ponadzakładowy miał zostać podpisany 13 września, ale związkowcom i przedstawicielom pracodawców nie udało się dojść do porozumienia.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com