TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Catering jest niczym innym jak kompleksową obsługą gastronomiczną. Dotyczy organizacji przyjęć, imprez, bankietów oraz konferencji. Dobry catering jest na wagę złota, dlatego rozwinąć skrzydła w tym biznesie wcale nie jest tak łatwo.
reklama
Do założenia firmy cateringowej wymagany jest wpis do ewidencji. Konieczne do prowadzenia tego typu biznesu jest również pozwolenie sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej. Aby je zdobyć powinniśmy urządzić i wyposażyć lokal zgodnie z obowiązującymi wymogami sanitarno-higienicznymi.
Aby uzyskać pozwolenie należy:
- uzyskać pozytywną opinię działu Nadzoru Zapobiegawczego, dotyczącą projektu zakładu, który przede wszystkim nie może służyć za miejsce zamieszkiwania lub noclegu ani prowadzenia działalności nie związanej z określonym zakresem produkcji i obrotu artykułami spożywczymi. Od 16.12.2002 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r.; nr 75, poz. 696)
- po wykonaniu projektu odbywa się odbiór budynku. Jeżeli protokół z wizji nie wnosi zastrzeżeń, wydawana jest decyzja pozwalająca na rozpoczęcie działalności.
Przedsiębiorca sam wykonujący pracę musi mieć aktualną książeczkę sanepidowską.
W przypadku zatrudnienia pracowników należy:
- wypisać skierowania imienne dla każdego z pracowników na badania wstępne do lekarza medycyny pracy,- podpisać na minimum rok umowę, najczęściej bezpłatną, z lekarzem prowadzącym gabinet medycyny pracy lub przychodnią świadczącą takie usługi;
- na podstawie tych dokumentów, po przeprowadzeniu badań, pracownik dostanie od lekarza zaświadczenie o dopuszczeniu go do pracy;
- dopilnować aby każdy z pracowników miał aktualną książeczkę sanepidowską.
Problematykę wymogów sanitarnych dla działalności gastronomicznej reguluje ustawa "o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia "(Dz.U. z 2001 r. Nr 63, poz. 634, z późn. zm.). Zgodnie z jej treścią za działalność gastronomiczną uznaje się produkcję i obrót środkami spożywczymi. Ustawa mówi, że środki spożywcze nie mogą być szkodliwe dla zdrowia lub życia człowieka, zepsute ani sfałszowane. Opisuje ona takie zagadnienia jak: teren zakładu, budynek, instalacja, oświetlenie, wentylacja, rozmieszczenie funkcji, szatnie, toalety, woda pitna i na potrzeby gospodarcze.
Bardzo ważna z punktu widzenia czystości lokalu, w którym przygotowywana jest żywność cateringowa jest wyłożenie ścian glazurą oraz zakup mebli kuchennych ze stali nierdzewnej. Istotna dla utrzymania higieny pracy jest wentylacja pomieszczenia, dlatego powinny posiadać odpowiednią wysokość (w części produkcyjnej min. 3,2 m). Okna w zakładzie produkcyjnym powinny być umieszczone na takiej wysokości, by bez problemu można było je otworzyć. Jeszcze przy sporządzaniu projektu pomieszczeń trzeba znaleźć miejsce na przynajmniej trzy zlewy (do mycia produktów spożywczych, blach i naczyń oraz rąk) i na urządzenia chłodnicze.
Wymogi sanitarne ściśle określają również sposób sortowania naczyń i sprzętu pomocniczego do artykułów różnych asortymentów. Należy wydzielić w kuchni odrębne stanowiska pracy do przygotowywania różnych grup półproduktów.
Wszyscy pracownicy firmy cateringowej muszą mieć aktualne książeczki zdrowia. Ważnym elementem wyposażenia biznesu jest odpowiednio przystosowany do przewozu jedzenie samochód. Powinien być łatwo zmywalny wewnątrz, a na zewnątrz należy umieścić widoczne logo firmy cateringowej. W pojeździe powinna znajdować się również chłodnia.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami