TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Polacy coraz częściej decydują się na wypożyczanie samochodów, będąc na zagranicznym wypoczynku. Często kusi cena, która jeśli uzbiera się odpowiednia liczba osób wypada dużo lepiej, niż koszt np. wycieczki fakultatywnej. Poza tym kto z nas nie woli zwiedzać na własną rękę.
reklama
Jednak wypożyczenie samochodu za granicą często wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Warto zwrócić uwagę na podejrzanie niską cenę, haczyki w ubezpieczeniu czy nieoczekiwane obciążenie karty kredytowej.
Europejskie Centrum Konsumenckie radzi, jakie zapisy w umowie warto wziąć pod lupę i co trzeba wiedzieć przed wypożyczeniem auta na zagranicznych wakacjach.
Jeśli chodzi o polskie prawo jazdy to honoruje je większość krajów Unii Europejskiej. Są jednak wyjątki jak np. Egipt, Grecja, czy RPA. Na terenie tych państw obowiązuje Międzynarodowe Prawo Jazdy. Uzyskanie takiego dokumentu nie wymaga zdawania dodatkowych egzaminów. Polega to jedynie na przetłumaczeniu polskiego prawa jazdy na 10 języków zgodnie z międzynarodowym, ujednoliconym wzorem.
W krajach spoza UE może zdarzyć się, że do wypożyczenia auta będzie potrzebny także drugi dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty czy paszport.
Oprócz tego większość wypożyczalni, zwłaszcza sieciowych, wymaga posiadania ważnej karty kredytowej. Kaucja nie zostaje pobrana z karty - środki w określonej wysokości są jedynie blokowane (tzw. autoryzacja) do czasu określenia rzeczywistych kosztów wynajmu.
Często w ramach oszczędności decydujemy się na zakup najtańszego ubezpieczenia, które tanie jest tylko z pozoru. Z reguły w przypadku stłuczki okazuje się, że polisa pokryje tylko 60% kosztów, za resztę będziemy musieli zapłacić sami.
Jak się okazało wiek kierowcy ma znaczenie. Wiele wypożyczalni zgadza się na udostępnienie auta wyłącznie kierowcom, którzy skończyli 21 lat. Niektóre firmy nakładają dodatkową opłatę za wynajem w przypadku tzw. młodych kierowców.
W momencie zdawania samochodu należy pamiętać, aby uzupełnić bak do poziomu z jakim rozpoczęliśmy wyprawę. Korzystne jest także spisanie tzw. protokołu zdawczo-odbiorczego. W przypadku nieuzasadnionego obciążenia karty kredytowej, będzie można udowodnić, że podczas naszego użytkowania auto nie było uszkodzone. Postarajmy się także odstawić auto w czasie godzin pracy serwisu. Wypożyczalnie często pobierają dodatkowe opłaty za tzw. serwis po godzinach.
W razie jakichkolwiek niejasności, czy pytań można zwrócić się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, gdzie prawnicy udzielają bezpłatnych porad prawnych i informacji dotyczących praw konsumentów w UE.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami