TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2014-03-11 - Wzrost znaczenia turystyki kulinarnej

Odpoczynek, interesujące zabytki i muzea oraz piękne widoki to jedne z głównych powodów wyjazdów urlopowych Polaków. Jednak coraz częściej dużą rolę dla turystów odgrywa również kuchnia odwiedzanego regionu. Turystyka kulinarna pozwala poznać inne kultury i spotyka się z coraz większym uznaniem.

reklama


Podróżujący są coraz bardziej świadomi nie tylko tego co zostaje im zaserwowane na talerzu ale również w jaki sposób będzie to zrobione oraz skonsumowane. Turystyka kulinarna jest dobrym określeniem dla dynamicznie rozwijającej się gałęzi branży. spotyka się ona z coraz większym zainteresowaniem mniej lub bardziej doświadczonych podróżników. Dla wielu z nich kuchnia danego regionu stanowi cel sam w sobie.

Aleksandra Jakiel z internetowego biura podróży Tripsta.pl dodaje, że ostatnimi czasy można zaobserwować wzrost zainteresowania wyjazdami kulinarnymi. "Coraz częściej dania serwowane podczas wakacji mają znaczenie przy wyborze miejsca, które podróżujący wybiera, jako miejsce wakacyjno-urlopowej destynacji. Potwierdzają to nie tylko badania i analizy rynku, ale także sami podróżujący, który coraz częściej dopytują o tę kwestię przy planowaniu wyjazdu. Co więcej, coraz częściej powstają specjalne oferty promowane przez biura podróży, które skupiają się na usługach bezpośrednio powiązanych z tego typu usługami. Są to wycieczki i wyjazdy kulinarne, podczas których oprócz standardowej listy atrakcji można spróbować dań charakterystycznych dla kuchni danego kraju." - skomentowała.

Często bywa tak, że to właśnie przez lokalną kuchnię dowiadujemy się najciekawszych rzeczy o danym regionie. Kucharz Jan Kuroń namawia do podróży przede wszystkim kulinarnych. "Wbrew pozorom lokalna kuchnia jest fantastycznym źródłem historii, anegdot i może okazać się rajem dla naszego podniebienia. To grzech pojechać na Sycylię i nie posmakować tamtejszych grillowanych cielęcych policzków czy ryb i owoców morza, które przyrządza się i handluje nimi już w porcie. Można porównać to do wyprawy do Paryża i rezygnacji z ujrzenia panoramy tego pięknego miasta z Wieży Eiffla. Najlepiej poszukać małych i klimatycznych restauracji, prowadzonych przez autochtonów ponieważ tam zasmakujecie w prawdziwym klimacie i miejscowych smakołykach. Zwiedzając powinniśmy chłonąć nowe miejsca wszystkimi zmysłami. Możemy oglądać i robić zdjęcia lub filmy. Słuchać i przekazywać opowieści i historie innym. Powinniśmy także poznane zakątki naszego globu przede wszystkim smakować." - wyjaśnił kucharz.

Turysta podróżujący w celu poznania miejscowej kuchni, to więcej niż smakosz. Ma on przyjemność z kosztowania nowych smaków a jego celem jest regionalna kuchnia stanowiąca istotny element wyjazdu. Dla podróżującego smakosza Berlin to nie tylko kebab a odkrywania Rzymu nie zakończy na zjedzeniu pizzy.

Jednak żeby poznać ciekawe regionalne kuchnie nie trzeba wcale podróżować daleko. Również w kraju znaleźć można różnego rodzaju festiwale, jarmarki oraz karnawały smaków promujące kuchnię danego regionu. Podczas tych krótkich wydarzeń, turyści mają szansę spróbować różnorodne dania regionalnej kuchni.

Branża turystyki kulinarnej w Polsce w zasadzie oparta jest na tradycyjnych potrawach i smakach, dlatego w sezonie warto wybrać się w podróż szlakiem win, czy polskich owoców. Spragnieni wrażeń zawsze mogą odwiedzić i poznać proces produkcji znanych polskich marek piwnych w Żywcu, Tychach czy Poznaniu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com