TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Szczyt sezonu letniego w Tatrach dobiegł końca. Statystyki pokazują, że takiego najazdu turystów nie pamiętają nawet najstarsi górale.
reklama
Tegoroczny sezon był pracowity dla ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. TOPR odnotował 157 incydentów z udziałem turystów, taterników oraz grotołazów.
Przyczyną 5 zgonów był upadek z dużej wysokości, w dwóch przypadkach zgon był zły stan zdrowia, zanotowano także jedno samobójstwo. Podjęto 44 wyprawy i 92 akcje ratunkowe, w których brał udział policyjny śmigłowiec. Ratownicy TOPR podkreślają, że to mniej niż rok wcześniej.
"Z roku na rok obserwujemy, że coraz więcej turystów jest odpowiednio przygotowanych do wyjścia w góry. Mają odpowiednie obuwie, ekwipunek w plecaku i są lepiej przygotowani kondycyjnie. Niestety, nadal zdarzają się turyści zupełnie nieprzygotowani do wyjścia w teren wysokogórski. Wciąż jednak można spotkać na wysokogórskich szlakach ludzi w klapkach albo nieodpowiedzialnych rodziców zabierających małe dzieci na wysokogórskie wyprawy" - komentuje ratownik TOPR Jakub Hornowski.
Najtrudniejszą akcję prowadzono pod koniec lipca w jaskini Nad Kotlinami. Wówczas w trakcie pięciogodzinnej akcji ratownicy udzielili pomocy grotołazowi, który spadł z dużej wysokości.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oceniają, że każdego dnia w trakcie wakacji w góry wychodziło około 18 tys. osób. W samym lipcu w Tatry wyszło około 550 tys. turystów - to o 90 tys. więcej niż w roku wcześniejszym. W trakcie długiego sierpniowego weekendu Tatry odwiedziło ponad 200 tys. osób.
W polskiej części gór znajduje się 275 km oznakowanych szlaków o zróżnicowanych stopniach trudności. Z obserwacji wolontariuszy TPN wynika, że najczęściej uczęszczanymi przez turystów miejscami były Morskie Oko, Kasprowy Wierch oraz Giewont.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami