TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-10-22 - Kasa fiskalna w agencji turystycznej

1 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca w sprawie kas rejestrujących. Dotyczy ono m.in. agentów turystycznych, co spotkało się z niemałym zamieszaniem w środowisku sprzedawców agencyjnych.

reklama


Postanowiliśmy w związku z tym zadać kilka pytań w Ministerstwie Finansów, odnośnie obowiązku posiadania kas fiskalnych przez agentów turystycznych. Po niemal miesięcznym oczekiwaniu udało się nam uzyskać odpowiedź.

Oczywiście nowelizacja rozporządzenia odnośnie takowych kas nie dotyczy wyłącznie agentów, są oni jednymi z wielu dotkniętych przez zmiany. Zmiany dotyczą przede wszystkim kwoty obrotu rocznego, powyżej której należy korzystać z kasy fiskalnej a także odpowiedniego oznaczania sprzedawanych dóbr na paragonie.

Wśród agentów pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle muszą oni posiadać rzeczone kasy. Wiele takich pytań można znaleźć na naszym forum.

Jednym z najczęściej podejmowanych argumentów byÅ‚o to, że to touroperator, jako rzeczywisty sprzedawca pakietu turystycznego powinien zapewnić agentowi kasÄ™ fiskalnÄ…. WiesÅ‚awa Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, tÅ‚umaczy, że "podatnik, który ma obowiÄ…zek prowadzenia ewidencji, zlecajÄ…c wykonywanie sprzedaży innemu podmiotowi, przekazuje kasÄ™ powierzonÄ… lub zobowiÄ…zuje go do prowadzenia ewidencji na swojÄ… rzecz lub w swoim imieniu przy zastosowaniu kasy wÅ‚asnej tego podmiotu (§ 5 ust. 1 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujÄ…cych). W przypadku gdy agent zobowiÄ…zany jest również do prowadzenia ewidencji wÅ‚asnej sprzedaży, ewidencjonuje na potrzeby obliczenia osiÄ…ganego przez siebie obrotu oraz kwot podatku należnego caÅ‚Ä… wartość sprzedaży wÅ‚asnej i prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników (§ 5 ust. 2 ww. rozporzÄ…dzenia). Przekazanie innemu podmiotowi kasy powierzonej w celu prowadzenia ewidencji lub zobowiÄ…zanie innego podmiotu do prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kasy wÅ‚asnej, nastÄ™puje na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej (§ 5 ust. 3 rozporzÄ…dzenia)."

Oczywiście stosowanie kasy powierzonej w stosunku do agentów sprzedających nierzadko ofertę kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu organizatorów nastręczyłoby sporo kłopotów natury organizacyjnej. Trudno sobie wyobrazić stosowanie kilkunastu kas, oddzielnej dla każdego touroperatora. Biorąc pod uwagę, że koszty zapewnienia kas powierzonych dla często kilkuset agentów w całej Polsce byłyby znaczne, nic dziwnego, że organizatorzy decydowali się na zobowiązanie agentów do prowadzenia własnych kas.

Kolejnym pojawiającym się na naszym forum problemem był sposób wyliczania obrotu. "Stosownie natomiast do art. 111 ust. 3b ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. W związku z tym, obrotem podlegającym ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest cała wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników" - tłumaczy przedstawicielka resortu finansów.

Wiele wątpliwości wzbudzała także kwestia właściwego oznaczania sprzedawanych dóbr na paragonie. Wiesława Dróżdż informuje, że w związku z licznymi pytaniami podatników, w celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych w przedmiotowym zakresie w dniu 12 września br. Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie oznaczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi. Dołączamy ją na zakończenie artykułu.

"W kontekście pytania dotyczącego nazwy na paragonie w przypadku sprzedaży dokonywanej przez agentów, należy zauważyć, że kiedy agent realizuje sprzedaż kilku organizatorów za pomocą własnej kasy rejestrującej powinien zapewnić identyfikację prowadzonej w ich imieniu sprzedaży, co można osiągnąć np. określając usługę jako "wczasy" z daną nazwą organizatora. Podatnik może również zapewnić bardziej szczegółową identyfikację sprzedawanych usług, nie jest to jednak wymóg obligatoryjny." komentuje rzecznik Ministerstwa Finansów.

Niektórzy agenci twierdzili także, że zaprogramowanie kasy fiskalnej, zgodnie z wytycznymi ministerstwa zajmie dużo czasu. Zaprogramowanie urządzenia nie powinno zająć specjalnie dużo czasu, jednakże jest to sprawa indywidualna. Przy niektórych modelach kas, ich przystosowanie może zająć troszeczkę więcej czasu.

Niestety koszty dostosowania kas fiskalnych do nowych wymogów ponoszą ich posiadacze. Ci, którzy kupują kasę po raz pierwszy mogą liczyć na zwrot kosztów do wysokości 90%. Kwota zwrotu nie może przekroczyć jednak 700 zł.

Z interpretacją ogólną Ministra Finansów w sprawie zamieszczania nazw na paragonach można zapoznać się poniżej.


Możesz także pobrać plik: turinfo_20131021_interpretacja_og_lna_-_jednoznaczna_nazwa.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com