TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-05-09 - Przewoźników będą obowiązywały nowe opłaty

W tym roku europejskie agencje ruchu lotniczego, a także instytucje państwowe, które są odpowiedzialne za lotnictwo, tworzą propozycje stawek opłat nawigacyjnych mających obowiązywać w kolejnych latach. Ze względu na nowe regulacje UE, które odnoszą się do Planu skuteczności Działania na lata 2012-14, który będzie regulował sprawę kosztów i cele w zakresie efektywności na następne trzy lata, proces określania kosztów i ich konsultowanie rozpoczęło się wcześniej niż zwykle.

reklama


W 2012 r. przewoźnicy latający do polskich portów lotniczych będą uiszczać niższą opłatę terminalową. Kwota 1 052 zł zostanie obniżona do 813 zł. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zadecydowała równocześnie o podniesieniu opłaty za przelot przez polską przestrzeń powietrzną z 39,46 euro do ok. 43 euro.

Propozycje PAŻP zaakceptowały zarówno PLL LOT jak i same lotniska.

PAŻP pobiera opłatę terminalową za pomoc w lądowaniu bądź starcie samolotu na wszystkich 11 portach lotniczych w Polsce. Wysokość opłat będzie jednakowa dla wszystkich polskich lotnisk.

Opłatę trasową pobiera od przewoźników za przelot przez polską przestrzeń powietrzną Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej "Eurocontrol" w Brukseli.

Opłata trasowa wzrosła ze względu na rosnący rynek przewozów lotniczych oraz zmianę sposobu naliczania kosztów działania wybranych służb i usług PAŻP, a także przesunięcie tych kwot z opłaty terminalowej na trasową.

PAŻP nie kryje, że propozycja stawki trasowej to jedna z najniższych kwot obowiązujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Europie wynosi ona średnio 52 euro.

Nowa opłata terminalowa na 2012 r. wejdzie w życie po zatwierdzeniu jej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com