TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-08-09 - Święto Winobrania w Czechach już we wrześniu

Już we wrześniu odbędzie się dobrze znane amatorom wina święto ich ulubionego trunku - winobranie. To w Czechach i Morawach dojrzewają owoce, w których powstaje wino o charakterystycznym, królewskim aromacie.

reklama


Na gości czeka nie tylko degustacja napoju, zwanego tutaj "płynnym słońcem", ale także szereg imprez towarzyszących. Wszystkie miasteczka w regionie zapraszają na ten wyjątkowy czas.

Mikulov, to jedno z bardziej znanych miasteczek na południowych Morawach, zaprasza na Winobranie Palavskie. W centrum miasta rozbrzmi muzyka, dodatkowymi atrakcjami będą tańce, wystawy. Przez miasto przemaszeruje barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne.

10 września na wspólne winobranie zaprasza miejscowość Kuks - 33 km od Kudowy Zdrój, słynąca z zabytkowej winnicy.

Tradycyjnie w połowie września w regionie Slovacko na Morawach Wschodnich odbędzie się barwna impreza - Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor regionu. Degustacje wina, imprezy kulturalne, rejs łodzią po kanale Baty, barwny korowód w strojach regionalnych to część atrakcji, które czekają na zainteresowanych. Do Uherskiego Hradista, przybędą liczne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele gmin regionu Slovacko i tysiące turystów. W sobotę z kolei ulice miasta przemierzą przedstawiciele gmin winiarskich, w strojach ludowych. Na placu Masaryka odbędą się prezentacje poszczególnych mikroregionów, występy zespołów folklorystycznych, przegląd dziecięcych strojów ludowych. W centrum miasta na gości będą czekać pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i inne atrakcje. Do późna w nocy rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa i śpiewy. Swe gościnne podwoje otworzą piwniczki winne w Maraticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina, przy dźwiękach muzyki cymbałkowej.

Znojmo będzie świętować winobranie 9 i 10 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w roku 1327.
Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze, na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. Na wspaniałe wina, zarówno od wielkich producentów, jak i mniejszych prywatnych hodowców, zapraszają liczne karczmy.

9 i 10 września winobranie będą świętować mieszkańcy miejscowości Znojmo, w regionie południowomorawskim. Pierwszy raz impreza odbyła się w 1966 roku ku pamięci wizyty czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł zaprezentują swoje wyroby kowale i szklarze. Na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. W licznych karczmach odbywać się będą degustacje win zarówno od tych większych jak i mniejszych producentów.

Prawdziwie rodzinna imprezę organizuje stolica wina - Valtice, na południu Moraw. Miasto przygotowało labirynt zabytkowych piwnic winnych, o dł. ponad 760 m., w którym odbywać się będzie degustacja win i burczaków.

Szereg atrakcji z tej okazji szykuje miejscowość Mìlnik, 35 km na północ od Pragi. W dniach 16-18 wrzeÅ›nia do miasta przybÄ™dzie cesarz Karol IV ze swojÄ… Å›witÄ…, na którego cześć miasto rozÅ›wietlÄ… fajerwerki. GoÅ›cie bÄ™dÄ… mieli okazjÄ™ odwiedzić zamek i spróbować wyÅ›mienitego wina w zabytkowych wnÄ™trzach piwniczek winnych z XIV wieku.

25 km od Pragi znajduje się zamek Karlsztejn, który również zaprasza na świętowanie winobrania w swoim otoczeniu. Za wyjątkiem degustacji karlsztejnskich win, burczaków - słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina, oraz specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki folkowej, dawnej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych, występy fakirów, średniowieczny jarmark, pokazy szermierk, interaktywne zabawy dla dzieci, wielki królewski turniej rycerski oraz nauka historycznych tańców na rynku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com