TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-03-02 - Które kierunki tanieją?

Jak przedstawiają się ceny pobytów w najpopularniejszych destynacjach turystycznych? Którzy touroperatorzy najbardziej zmienili ceny?

reklama


TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje kolejną Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2015. Obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W zestawieniach analizy wykorzystano też rezultaty najnowszego projektu TravelData "Ranking Destynacji" polegającego na klasyfikacji destynacji pod względem ich atrakcyjności dla turystów oraz na klasyfikacji sprzedawanych do nich pakietów turystycznych (w wybranych 12 terminach) pod względem opłacalności, czyli relacji użyteczności do ceny dla ich nabywców.

Wynikiem porównań użyteczności i cen jest punktacja od 0 do 10, która w przybliżeniu oddaje opłacalność pakietu na dany kierunek oraz w danym terminie wyjazdu z punktu widzenia przeciętnego turysty. Punktacje te dla wyjazdów w okresie szczytu wakacji letnich, dla destynacji i dla najatrakcyjniejszych z tego punktu widzenia touroperatorów zawierają tabele zawarte w prezentacji.

W ostatnim tygodniu lutego w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2014 nieco spadły, a średnia ich obniżka wyniosła 5 złotych (poprzednio notowano wzrost o 17 złotych). Skala zmian średnich cen na poszczególnych kierunkach nie była zbyt duża, a największe zwyżki wystąpiły na Chalkidiki, Gran Canarii oraz tunezyjskiej Djerbie - odpowiednio o 102, 20 i 18 złotych. Z kolei największe spadki średnich cen zanotowano na Korfu, Turcji Egejskiej i Synaju - o 60, 56 oraz 48 złotych. Po wzrostach w zeszłym tygodniu (o 25 złotych) tym razem nieco potaniały kierunki egipskie - o 37 złotych. Niewielkie wzrosty odnotowały za to Kanary i Tunezja - o 9 i 6 złotych, a praktycznie nie zmieniła się średnia z cen kierunków greckich.





Ceny w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku spadły w ostatnim tygodniu o 6 złotych i ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 98 złotych (tydzień temu o 104 złote). Największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują obecnie Synaj, Marsa Alam i ponownie Portugalia - o 275, 200 oraz 190 złotych. Podobnie jak w zeszłym tygodniu, znacząco kosztowniejsze niż przed rokiem były średnie ceny na kierunkach egipskich i na Kanarach - średnio o 222 i 124 złote. Podrożały też kierunki tunezyjskie (z 78 do 114 złotych), a potaniały greckie (z 65 do 54 złotych).

Liderami wyższych niż przed rokiem cen w Grecji są teraz Kos i Rodos, które są droższe o 92 i 75 złotych, a na Kanarach rolę tę pełnią nadal Fuerteventura - droższa o 171 złotych i Teneryfa - droższa średnio o 141 złotych. Po ostatnich zmianach średnich cen okazało się, że jedynymi kierunkami tańszymi niż przed rokiem są notujące na razie bardzo słabą sprzedaż Maroko - średnio o 48 złotych oraz Bułgaria - tańsza o 12 złotych. Pomimo realnego zagrożenia spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich na kierunkach tureckich, możliwości obniżek cen pozostają ograniczone z powodów stosunkowo mocnej liry i dość wysokiej inflacji, które spowodowały wzrost wewnętrznych cen w Turcji w relacji do cen konkurentów.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego ceny niższe o około 50 złotych od ofert zeszłorocznych posiadają obecnie biura Neckermann i Grecos, a blisko ofert sprzed roku ustawiły średnie ceny Itaka oraz Sun & Fun. W granicach przeciętnej podniosły średnie ceny biura Rainbow Tours i Wezyr, a wyższe różnice w porównaniu przeciętnym wzrostem wykazują biura Exim Tours, TUI oraz Alfa Star. Największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal dysponują Itaka (30) i Rainbow Tours (17). Do nich próbują obecnie dołączyć Sunshine Holiday (11), a także dość tanie na niektórych kierunkach Wezyr i Sun & Fun (po 9). Od wielu tygodni widoczna jest stale duża liczba atrakcyjnych cen imprez Itaki. Wczesne wejście na rynek z szerokopasmowo tanią ofertą może być słusznym posunięciem, szczególnie przy słabszej na razie sprzedaży lata i powolnych oznak umocnienia złotego wobec euro.

Na chwilę obecną z zestawień - bardzo podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie (9-10) oraz tunezyjskie (7-9,5), a także Turcja Egejska (6,5-8) i Turecka Riwiera (6,5-8). W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta (8,5), a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie (5,5-8). Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

Według danych z niemieckiego systemu rezerwacyjnego Traveltainment Bistro realizującego około 250 tysięcy rezerwacji miesięcznie, w styczniu liderem wzrostów ich liczby była Hurghada + 52% (w grudniu + 35%), a liderem spadków Tunezja z wynikiem minus 24%. Słabo w styczniu sprzedawała się też Turcja - minus 12%, a pozostałe kierunki wykazały nikłe 1-2 procentowe wzrosty.

Według Norberta Fiebiga przewodniczącego DRV - German Travel Association skumulowany wzrost liczby rezerwacji wyniósł do końca stycznia około 5 procent. Zdecydowanie największy wzrost wykazuje powracający na rynki Egipt + 40 %, niezły Grecja + 10%, a przeciętny Majorka + 4%. Poniżej oczekiwań są na razie rezerwacje na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji. Podsumowanie roku 2013/14 wykazuje, że niemieccy touroperatorzy wykazali w nim wzrost obrotów o około 4 procent (do 26,3 mld euro), czyli o prawie dwa procent więcej niż jeszcze niedawno przypuszczano. Liczba klientów wzrosła o około 2,5 procent, a o półtora procent wzrosła średnia cena sprzedawanych imprez. Biura agencyjne zanotowały natomiast wzrost obrotu z 22,7 do 23 miliardów euro czyli o 1,5 procenta. Wyższy wzrost, bo o 3 procent zanotowały biura koncentrujące się wyłącznie na sprzedaży imprez turystycznych, a nie również na business travel, czy sprzedaży biletów lotniczych.

Ze sprzedaży na najbliższy sezon najbardziej zadowolone jest biuro Schauinsland Reisen, które sygnalizuje dwucyfrowy wzrost obrotów. O jednocyfrowych wzrostach donoszą biura FTI oraz Alltours. Der Touristik i Tui mówią o jedynie śladowych wzrostach, a Thomas Cook według stanu na koniec lutego ma prawdopodobnie równie niewielkie spadki sprzedaży. Najnowsze dane wskazują na pewną poprawę słabej dotychczas sprzedaży Turcji spowodowanej zastosowaniem większych upustów w cenach hoteli.

Tym razem klientów dość mocno zaskoczyły linie Ryanair znacznie obniżając ceny przelotów na kierunkach turystycznych. Obniżono ceny praktycznie wszystkich połączeń w skali od 60 (Chania z Warszawy) do aż 300 złotych (Lizbona). Średnia obniżka wyniosła 176 złotych, co nawet tylko w przypadku 2 osób stanowi już całkiem odczuwalną oszczędność. Po ostatnich zniżkach cen w liniach Wizzair (o średnio 210 złotych) w tym tygodni analitycy TravelData obserwowali już dużo mniejsze ruchy korekcyjne cen przelotów (Bułgaria w górę, reszta kierunków w dół), których łączny efekt był dla poziomu średniej ceny całkowicie neutralny. Po sporych zniżkach sprzed trzech tygodni stabilne pozostają na razie ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie w liniach Norwegian.

Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.


Możesz także pobrać plik: turinfo_20150302_wczasopediapartner20150302media.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com