TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-12-12 - Dwie zabrzańskie atrakcje zostaną połączone

Decyzją samorządu województwa śląskiego, dwie zabrzańskie atrakcje Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: Muzeum Górnictwa Węglowego i Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" stworzą jedną instytucję - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

reklama


Muzeum będą prowadziły wspólnie gmina Zabrze oraz Województwo Śląskie. Decyzję w tej sprawie podjęto już wiosną 2012 roku. Połączenie nastąpi w pierwszych miesiącach 2013 roku. Rada ds. Muzeów, działająca przy ministrze kultury wyraziła zgodę na połączenie.

Muzeum Górnictwa Węglowego ma za sobą ponad 30 lat działalności. "Guido" działa w obecnej formule od pięciu lat. To jedna z największych atrakcji turystycznych regionu.

Współpraca miejskiego i wojewódzkiego samorządu zaowocowała udostępnieniem turystom poziomów 170 m i 320 m pod ziemią. Na głębokości 170 metrów zwiedzający dowiadują się między innymi jak wyglądała niegdyś praca górnika i jakie maszyny służyły im do wydobycia węgla. Trasa liczy kilkaset metrów. Jedną z ciekawszych atrakcji poziomu 320 jest mierząca ponad dwa kilometry trasa turystyczna, na której znajduje się autentyczna współczesna ściana wydobywcza, a także maszyny potrzebne do pracy górnikom, między innymi kombajn górniczy. Od niedawna turyści mogą skorzystać również z kolejki podwieszanej.

Połączenie obu placówek ma przynieść same korzyści. Samorządowcy przekonują, że to także dobre rozwiązanie dla turystów. Zakres działania instytucji pokrywa się i uzupełnia, a w nowej formule stworzą one spójny program działania, inwestowania i rozwoju.

W chwili obecnej muzeum i kopalnia "Guido" realizują inwestycje, na które pozyskały środki z Unii Europejskiej. Są to między innymi: "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej", który zakłada udostępnienie turystom tak zwanej Sztolni Dziedzicznej pod Zabrzem oraz "Adaptacja obiektów położonych przy ul. Sienkiewicza w Zabrzu na potrzeby rozwoju poprzemysłowego parku tematycznego".

- W efekcie realizacji projektów między innymi udostępnione będą do zwiedzania różnorodne zabytkowe trasy podziemne, obrazujące historię górnictwa, co - wraz z edukacyjną, wystawienniczą, konserwatorską i naukową działalnością prowadzoną dotychczas przez muzeum - stwarza szansę na stworzenie instytucji o wyjątkowym potencjale - przekonuje urząd marszałkowski w Katowicach.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com