TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2014-04-04 - Polska nie ma szans na zniesienie wiz do USA?

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Bogusław Winid powiedział, że Polska wciąż nie spełnia kryteriów niezbędnych do objęcia jej programem ruchu bezwizowego. Co za tym idzie, na razie nie ma szans na zniesienie wiz do USA.

reklama


Winid podkreślił, że pierwszym krajem objętym w 1988 roku programem ruchu bezwizowego USA była Wielka Brytania. Zwrócił uwagę też na fakt, że zdarzało się też, że USA przywracały wizy niektórym państwom - tak stało się w przypadku Argentyny i Urugwaju.

Czynnikiem, który odgrywa ważną role w kwalifikacji kraju do objęcia go ruchem wizowym jest procent odmów wydania wizy do USA. Według ministra dane dotyczące Polski są wyższe niż próg przyjęty w ustawach USA. Jak mówił w 2007 roku poziom odmów w naszym kraju wyniósł 25% a dwa lata później po raz pierwszy w historii Polska zeszła poniżej 10%. W 2011 odsetek negatywnych decyzji przekroczył 10% a rok później było znów lepiej i odmowy wyniosły 9,3% wszystkich wniosków. W 2013 r. w ambasadzie USA w Warszawie odmownie rozpatrzono około 10,8%. Winid podkreślił jednak, że są to dane amerykańskie, gdyż rząd polski nie dysponuje własnymi statystykami w tej sprawie.

W 2008 r. Stany Zjednoczone ustawowo złagodziły kryteria kwalifikujące do przystąpienia państw do programu bezwizowego z 3 proc. do 10 proc. odmów. Wówczas objęte zostały nim m.in. Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Malta i Korea Płd.

Aktualnie znowu obowiązuje poziom 3% odmów, ale w amerykańskim Kongresie trwają prace nad nową wersją ustawy, która na stałe ma wprowadzić poziom 10% odmów jako warunek zniesienia wiz. "Ustawa przeszła przez senat, natomiast z innych powodów została zablokowana w Izbie Reprezentantów. Ustawa ta łączy kilka wątków - ruch bezwizowy jest jednym z nich; główny to - obok promocji turystyki - kwestia nielegalnych imigrantów, głównie z Ameryki Łacińskiej. To stało się powodem, że partie Demokratyczna i Republikańska nie uzgodniły jednego brzmienia tej ustawy." - skomentował Winid.

W przypadku, gdy ustawa zostanie uchwalona i podpisana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, a odsetek negatywnie rozpatrzonych wniosków wizowych utrzyma się poniżej 10%, Polska zostania włączona do programu bezwizowego.

Minister zapewnił, że Polska zabiega o to, by objąć zagadnienie ruchu bezwizowego polityką UE. "Tutaj w ciągu ostatnich miesięcy nastąpiły dosyć istotne zmiany ze względu na przyjęcie w styczniu 2014 r. nowelizacji rozporządzenia wizowego, które ma na celu doprowadzenie do sytuacji, że wszyscy obywatele UE będą jednakowo traktowani przez różne państwa w świecie, nie tylko USA. Chodzi o to, by zlikwidować różnice w traktowaniu obywateli UE przez państwa przyjmujące." - dodał.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com