TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-11-23 - Nadodrzańskie menu, czyli kuchnia transgraniczna

"Kuchnia Transgraniczna" to wspólny projekt gorzowskiego gastronomika oraz Centrum Kształcenia Zawodowego Przemysłu Budowlanego z Frankfurtu. W przedsięwzięciu udział wzięło łącznie ponad 300 uczniów i nauczycieli. W sumie przeprowadzono 3 tys. godzin warsztatów, 176 godzin udziału w seminariach kulinarnych.

reklama


Celem rocznej podróży uczestników były poszukiwania zupełnie nowych smaków kulinarnych, a także prezentacja własnych walorów: tak kuchni lubuskiej jak i brandenburskiej. Wiedzę, która uczniowie zdobyli podczas tych tematycznych wojaży i spotkań zebrano w przewodnik kulinarno-turystyczny "Nadodrzańskie menu". Ponadto zgromadzono 93 przepisy potraw z obu stron Odry.

Nie ma wątpliwości, że istnieje tradycyjna lubuska kuchnia. - Po polskiej stronie Odry też mamy kulinarne tradycje. To wszystko, co zostało tu przywiezione i jest kontynuowane, to jest właśnie kuchnia lubuska. Wzbogacona przez to, że tworzy się ją na bazie miejscowych produktów. Natomiast kuchnię brandenburską wyróżniają ryby. W kuchni niemieckiej ryba generalnie nie jest popularnym produktem. A w Brandenburgii jest - komentuje Małgorzata Zysnarska, nauczycielka zawodu.

Oprócz przewodnika kulinarnego w ramach projektu powstały jeszcze dwie publikacje: materiały metodyczne dla nauczycieli oraz słownik branżowy słownik polsko-niemiecki i niemiecko-polski.

W ramach projektu w gorzowskiej szkole powstało jedno z najnowocześniejszych centrów kształcenia zawodu w regionie. Obecnie szkoła dysponuje czterema świetnie wyposażonymi pracowniami gastronomicznymi, ze sprzętem na miarę renomowanego hotelu. Uczniowie, którzy pragną poznać tajniki kelnerowania mogą korzystać z profesjonalnej pracowni obsługi klienta, będącej imitacją prawdziwej, eleganckiej restauracji. Szkoła zyskała również świetnie wyposażone pracownie językowe i multimedialne.

Projekt został sfinansowany z pieniędzy Funduszu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Gastronomik dostał prawie 765 tys. euro, miasto dodało jeszcze 1,6 mln zł. Część tych pieniędzy przeznaczono na inwestycje w szkole, resztę na polsko-niemiecki projekt edukacyjny. Uczniowie po obu stronach granicy zdobywali podobne umiejętności, ucząc się na tych samych scenariuszach zajęć. Nauczyciele z obu szkół opracowali wspólny model kształcenia.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com