TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-11-13 - Piwne rekordy, czyli dla kogo oscary

Światowy Dzień Bicia Rekordów, który przypada 12 listopada, to jeden z tych szalonych dni w roku, kiedy ludzie podejmują rozmaite wyzwania - czasem poważne, a czasem zupełnie niedorzeczne. Tym, którzy nie mają w sobie ducha rywalizacji, Kompania Piwowarska przypomina spektakularne piwne wyczyny - a jest ich całkiem sporo!

reklama


Piwo może być zarówno obiektem bicia rekordu, jak i narzędziem do jego ustanowienia. Już same parametry złocistego napoju dają pole do popisu.

Obecnie najmocniejszym piwem na Å›wiecie jest Start the Future uwarzone przez holenderski browar Koelschip, zawierajÄ…ce 60% alkoholu - czy zatem jest to jeszcze piwo? PowstaÅ‚o ono w odpowiedzi na End of the History browaru BrewDog - trunek o zawartoÅ›ci alkoholu 55% w kontrowersyjnym "futerale" z wiewiórki. Producent tego ostatniego zresztÄ… od kilku lat rywalizuje w kategorii "procentów" z browarem Schorschbräu - każdy z nich ma na swoim koncie kilka marek piw zawierajÄ…cych ponad 30% alkoholu.

Jeśli chodzi o piwną goryczkę, to palma pierwszeństwa należy się piwu The Hop, którego twórcą jest Brytyjczyk Peter Fowler. Napój ma "tylko" 8% alkoholu, ale aż 323 IBU (International Bittering Unit; Międzynarodowa Jednostka Goryczy). Dla porównania - w pilznerach, uznawanych za mocno goryczkowe (np. Pilsner Urquell), goryczka występuje na poziomie 35-45 jednostek.

Piwo zwykle nie jest produktem drogim, ale w wydaniu ekskluzywnym potrafi sporo kosztować. Należy tu oczywiÅ›cie odróżnić edycje limitowane wyprodukowane w iloÅ›ci kilku tysiÄ™cy, a nawet zaledwie kilkunastu sztuk, od butelek o wartoÅ›ci historycznej. Ceny tych pierwszych ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ od kilkuset zÅ‚otych do kilku tysiÄ™cy, wiÄ™c teoretycznie koneserzy z bardziej zasobnym portfelem mogÄ… sobie na nie pozwolić. Za to piwne "biaÅ‚e kruki" potrafiÄ… osiÄ…gać naprawdÄ™ astronomiczne ceny. Butelka piwa Lowenbrau, która w 1937 r. cudem przetrwaÅ‚a katastrofÄ™ sterowca Hindenburg, zostaÅ‚a sprzedana na aukcji za ok. 18 tys. dolarów. Jeszcze droższa okazaÅ‚o siÄ™ piwo Allopp’s Arctic Ale, uwarzone dla upamiÄ™tnienia ekspedycji polarnej w 1852 r. - zlicytowano je za sumÄ™ ponad 503 tys. dolarów.

Chmielowy napój pozwala wykazać się w niekonwencjonalny sposób - znany jest przykład trębacza, który ćwicząc mięśnie policzków, zdołał utrzymać w ustach 0,33 l piwa przez 6 godzin. Potrzeba było do tego zapewne nie lada wysiłku i opanowania, jednak niektóre wyczyny z piwem w roli głównej nie wymagają żadnych szczególnych umiejętności - wystarczy cierpliwość. Jako dowód można wskazać pewnego Belga, który umieścił palec wskazujący w butelce z piwem i trzymał go tak przez 2 tygodnie.

Równie szalone wydają się osiągnięcia Brytyjczyka Johna Evansa, który specjalizuje się w utrzymywaniu na głowie różnych ciężkich przedmiotów. Jego przygoda z podnoszeniem piwa rozpoczęła się w 1997 r. od podniesienia 225 pint. Udało mu się kilka razy pobić własny rekord, a jego najlepszy wynik pochodzi z 2010 r. - wtedy to balansował z 237 szklankami piwa na głowie. Na swoim koncie ma również podnoszenie kegów ze złocistym trunkiem.

O wiele bezpieczniejszy jest "sport" taki jak otwieranie butelek z piwem na czas. Wiosną 2012 r. Benjamin Pilon ustanowił nowy rekord w tej dziedzinie - w minutę otworzył 110 butelek. Amerykanin jest operatorem maszyny rozlewającej piwo do butelek i specjalistą do spraw jakości w browarze, dzięki czemu ma wiele okazji do trenowania swoich umiejętności.

W niektórych przypadkach, mimo że wynik jest "naj", trudno mówić o celowym biciu rekordu. Na przykÅ‚ad belgijskie Délirium Cafe ma w swojej ofercie blisko 2,5 tys. marek piwa, a co najmniej 2 tys. z nich można zamówić w każdej chwili. Co prawda lokal wpisany jest do KsiÄ™gi Rekordów Guinnessa, ale lepiej jest wierzyć, że wÅ‚aÅ›ciciele oferujÄ… tak wiele piw nie dla tytuÅ‚u, ale przez wzglÄ…d na swoich klientów.

I wreszcie Tyskie Gronie z portfolio Kompanii Piwowarskiej - jedyne piwo z Polski, które zdobywa tzw. piwne Oscary, czyli najwyższe wyróżnienia i nagrody w konkursie The Brewing Industry International Awards. Jako pierwsze w ponad 120-letniej historii tego konkursu aż dwa razy - w 2002 i 2005 r. - zostało wyróżnione jednocześnie Złotym Medalem i Grand Prix. Dodatkowo dwukrotnie nagrodzono je Srebrnym Medalem - w 2004 r. i podczas ostatniej edycji w roku 2011. To najbardziej utytułowane piwo w naszym kraju. W ciągu dwóch ostatnich lat sięgnęło po takie trofea jak najwyższe, trzygwiazdkowe wyróżnienie w plebiscycie Superior Taste Award 2012, złoty medal w konkursie Międzynarodowego Instytutu Jakości - Monde Selection (2011), brązowy medal w japońskim International Beer Competition (2011) czy tytuł "Hit Handlu 2011". Miło pomyśleć, że polskie piwo także ma swój wkład w historię piwnych rekordów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com