TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-12-06 - Linie lotnicze na czarnej liście KE

Komisja Europejska oficjalnie poinformowała o aktualizacji wykazu europejskiego bezpieczeństwa lotniczego. Obejmuje on przewoźników, którzy posiadają certyfikaty wydane w 21 krajach. Wskazano tym samym przewoźników, którzy podlegają zakazowi wykonywania przewozów lotniczych w UE.

reklama


Na czarną listę linii lotniczych trafiło 297 linii lotniczych, w tym wszystkie z Nepalu. Wszyscy przewoźnicy ujęci na liście maja zakaz lotów na obszarze Unii Europejskiej. Komisja Europejska uzasadniała swój werdykt chęcią poprawy bezpieczeństwa pasażerów. W stosunku do Nepalu określono iż: "Obecna sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego nie pozostawia nam innego wyboru, niż wpisanie wszystkich nepalskich przewoźników lotniczych na tzw. czarną listę. Mamy nadzieję, że zakaz ten wspomoże działania władz lotniczych na rzecz poprawy bezpieczeństwa lotniczego" - zaznaczył wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport Siim Kallas. Jednocześnie zwrócono się z prośbą o pomoc dla Nepalu w opracowywaniu nowego projektu bezpieczeństwa lotniczego.

Wprowadzone ograniczenia oznaczają, nie tylko niemożność wykonywania połączeń do UE przez nepalskich przewoźników, ale także pewne zmiany dla touroperatorów. Biura muszą bowiem poinformować Europejczyków podróżujących do Nepalu o tym, że mają oni prawo do ubiegania się o zwrot kosztów rezerwacji na loty linii lotniczych z Nepalu, w przypadku gdyby zdecydowali się z nich nie korzystać.

Z informacji podanych przez KE wynika natomiast, że zauważalny jest wzrost poziomu bezpieczeństwa lotniczego w niektórych krajach. Pozytywne symptomy zanotowano na przykład w przypadku Filipin, Zambii i Sudanu. Zmiany choć widoczne, nie są jednak wystarczające, aby przewoźnicy z tych krajów uzyskali zgodę na loty do UE.

Komisja poinformowała również, że są obecnie prowadzone rozmowy z urzędem lotnictwa cywilnego z Libii. "Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE (...) doszedł do porozumienia z organami lotnictwa cywilnego Libii w sprawie konieczności utrzymania dobrowolnego wstrzymania lotów do UE, wprowadzonego od czasu rewolucji w Libii przez wszystkich przewoźników lotniczych, którym wydano koncesje w tym kraju. Wdrażanie tych ograniczeń będzie nadal ściśle monitorowane przez Komisję oraz unijny Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego" - podano w komunikacie.

Wykaz bezpieczeństwa lotniczego, wskazujący przewoźników objętych całkowitym zakazem wykonywania przewozów w UE objął linie lotnicze z takich państw jak: Afganistan, Angola, Benin, Dżibuti, Erytrea, Filipiny (poza jednym przewoźnikiem), Gabon (z wyjątkiem 3 przewoźników, których działalność jest ograniczona i warunkowa), Gwinea Równikowa, Indonezja (poza pięcioma przewoźnikami), Kazachstan (za wyjątkiem jednego, którego działalność jest ograniczona i warunkowa), Kirgistan, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Mozambik, Nepal, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia. W wykazie uwzględniono także dwóch indywidualnych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu i Meridian Airways z Ghany.

Ograniczenia w wykonywaniu polaczeń nalożono na 10 przewoźników, którzy moga wykonywać połączenia do Unii Europejskiej, jednak na ściśle określonych warunkach. Wykaz wśród takich przewoźników wylicza: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru.

Podyktowany chęcią zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa lotniczego wykaz, został opublikowany po raz 22.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com