TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-06-10 - Urlop w klasztorze

W krajach Europy zachodniej, jak Włochy, Austria, Hiszpania czy Niemcy klasztory już od lat oferują chętnym możliwość pobytu wypoczynkowego, niezależnie od programów rekolekcyjnych. Często są to miejsca bardzo malowniczo położone, o niesamowitej atmosferze.

reklama


Poddanie się klasztornemu rytmowi dnia, uczestnictwo w liturgii godzin razem z mnichami czy mniszkami, oderwanie się od codziennego zgiełku, hałasu i natłoku informacji staje się coraz bardziej atrakcyjne dla zapracowanych mieszkańców wielkich miast. Nie bez znaczenia jest szansa zagłębienia się w duchowe dziedzictwo chrześcijańskiej Europy, medytacja chrześcijańska, zajęcia pomagające nawiązać bliższy kontakt z Absolutem i sobą samym, oczyszczający post - możliwości jest sporo. W wielu klasztorach znajdują się imponujące zbiory sztuki, nie wspominając o skarbach bibliotecznych, są one także miejscami odbywania się wydarzeń artystycznych.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu z połowy XI w., najstarszy klasztor w Polsce, po zakończeniu długiej odbudowy w lipcu 2008 r. także szerzej otwarło się na świat. W odrestaurowanym budynku dawnej biblioteki opactwa znajduje się Muzeum, prezentujące historię tynieckiego wzgórza i benedyktyńskiej wspólnoty, sale spotkań oraz Dom Gości. W komfortowych pokojach o minimalistycznym wystroju nie znajdziemy radia czy telewizji, na stoliku leży Pismo św. i Reguła św. Benedykta. W razie konieczności można korzystać z internetu. Ale po co, jeśli pod ręką jest księgarnia, gdzie znajdziemy mnóstwo interesujących lektur. Nie ma obowiązku uczestniczenia w klasztornych nabożeństwach, ale szkoda byłoby tego nie zrobić: chorał gregoriański w wykonaniu tynieckich mnichów brzmi tak pięknie. Przebywającymi w klasztorze opiekuje się prefekt Domu Gości, do którego można się zwracać, jeśli mamy ochotę porozmawiać z którymś z ojców.

Malownicze położenie opactwa na skalistym, wapiennym brzegu Wisły, obecność rezerwatu przyrody i szlaki spacerowe po okolicznych lasach i wzdłuż rzeki są kolejnymi atutami tego miejsca. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu mają do dyspozycji rowery i kijki trekkingowe. Do centrum Krakowa można wygodnie dojechać autobusem, trzeba jednak pamiętać, aby wrócić na czas: furta zamykana jest o 22.00. Na terenie opactwa działa także księgarnia, restauracja, kawiarnia z tarasem widokowym na dolinę Wisły i sklep z Produktami Benedyktyńskimi.

Od dwóch lat działa Benedyktyński Instytut Kultury Chronić dobro, zajmujący się organizacją rekolekcji, warsztatów rozwojowych i wydarzeń kulturalnych: aktualny program wydarzeń jak również zasady pobytu w Domu Gości znaleźć można na stronie www.benedyktyni.eu. W lipcu i sierpniu w opactwie odbywa się Benedyktyńskie Lato Muzyczne: w każdą niedzielę o godz. 16.15 będzie można posłuchać śpiewów chorałowych, muzyki instrumentalnej lub recitali organowych w wykonaniu artystów, związanych z tradycją benedyktyńską z całej Europy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com