TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-07-16 - Właściciele gospodarstw agroturystycznych zwolnieni z podatku

Właściciele gospodarstw agroturystycznych, po spełnieniu pewnych wymogów, nie muszą płacić podatku.

reklama


W treści ustaw podatkowych nie określono definicji agroturystyki. Powszechnie uznaje się, że obejmuje ona małe rodzinne przedsiębiorstwo, które zajmuje się świadczeniem usług turystycznych dla niewielkiej liczby turystów. Pozwala to na wykorzystanie posiadanych zasobów gospodarstwa, a także prowadzonej produkcji rolniczej, co przynosi zysk rolnikowi. Trudno zatem uznać agroturystykę za działalność stricte rolniczą. Oznacza to, że dochody z działalności agroturystycznej podlegają regulacjom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji można uniknąć opodatkowania z tego tytułu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 43 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody, które zostały uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych, jeśli znajdują się one w budynkach mieszkalnych znajdujących się na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Podatku nie trzeba płacić również od dochodów uzyskanych za wyżywienie osób przebywających na wypoczynku. Aby uniknąć płacenia podatku, pokoi nie może być więcej niż pięć.

Zwolnienie obejmuje wyłącznie przychody z usług noclegowych i gastronomicznych świadczonych turystom. Dochody z innych atrakcji niewliczonych w cenę noclegu nie podlegają zwolnieniu z podatku. Mogą one zostać opodatkowane według skali podatkowej, podatkiem liniowym bądź ryczałtem.

Dochody, które zostały objęte przedmiotowym zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych w zeznaniu podatkowym nie muszą być wykazywane. Również wynajmu pokoi oraz świadczonych usług gastronomicznych, podatnik nie musi zgłaszać.

W przypadku, gdy zwolnienie podatkowe nie przysługuje (podatnik wynajmuje na przykład większą liczbę pokoi i nie oferuje wyżywienia), dochody traktowane są jako najem prywatny, które jest opodatkowany na zasadach ogólnych bądź ryczałtem, co należy zgłosić do urzędu skarbowego. W sytuacji gdy wynajmowi pokoi będzie towarzyszyć świadczenie usług gastronomicznych, działalność zyskuje status działalności gospodarczej, która podlega przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W jej myśl podatnik musi zarejestrować działalność.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com