TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Zarówno aktywnym formom wypoczynku, jak i specjalistycznym podróżom czy wyprawom bardzo często towarzyszy cenny sprzęt. Ekwipunek, który czasem wart jest nawet, bagatela, kilka tysięcy złotych. Każdy z nich można ubezpieczyć i tym samym być spokojnym o swój dobytek.
reklama
Według prognoz Polskiego Związku Organizatorów Turystyki w sezonie 2011/2012 liczba Polaków, którzy wyjechali lub wyjadą za granicę wzrośnie o 12% w stosunku do roku poprzedniego. Wśród najczęściej wybieranych kierunków podróży znajdują się Grecja, Turcja i Egipt. Nie brakuje też chętnych na bardziej ekstremalne wyprawy, organizowanych na własną rękę. Festiwale podróżnicze są doskonalą okazją do wymiany doświadczeń, pozyskania inspiracji od światowej klasy podróżników i pasjonatów czy wręcz zebrania chętnych do wspólnej wyprawy turystycznej. Tak jak festiwale i spotkania podróżnicze, tak i blogi czy fora internetowe, na których możemy znaleźć nie tylko informacje jak zorganizować wyprawę życia, stanowią inspirującą bazę wiedzy.
Wakacyjne kierunki podróży
Podróże indywidualne, czy wyprawy podróżnicze, bardzo często powiązane są z ekstremalnymi aktywnościami oraz sportami wysokiego ryzyka. Mówimy tu najczęściej o nurkowaniu, wspinaczce, eksploracji jaskiń, raftingu czy jeździe na rowerze w ciężkich warunkach. Z roku na rok pojawiają się nowe dyscypliny, które w krótkim czasie pozyskują pasjonatów i zwolenników. Chociażby canyoning czy przemierzanie lasów tropikalnych z tubylcami. Mimo tego, że aktywności te wiążą się z wyższymi kosztami znajdują coraz większą rzeszę amatorów również wśród Polaków.
Miłośnicy nurkowania z pewnością odnajdą się w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej u północno-wschodnich wybrzeży Australii, bądź śladem płetwonurka Krzysztofa Starnawskiego spróbują swoich sił w jaskiniach Meksyku. Ideałem dla uprawiających rafting, jest z kolei Wielki Kanion Kolorado, a dla zwolenników poznawania Starego Kontynentu odpowiednio wody Austrii i Hiszpanii.
Emocje ubezpieczone na miarę
Wyprawy tego rodzaju wymagają korzystania z cennego sprzętu wysokiej jakości, a przezorni i doświadczeni wyczynowcy powinni być zawsze ubezpieczeni. Polisy oferowane na rynku pozwalają zabezpieczyć siebie i ekwipunek.
"Warto przy okazji zwrócić uwagę na rozróżnienie pomiędzy sportami wysokiego ryzyka, a sportami ekstremalnymi" - tłumaczy Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce. "W przypadku ERV, do tych pierwszych, zaliczamy m.in. rafting czy nurkowanie z użyciem aparatów oddechowych, a wśród drugich możemy odnaleźć np. sporty powietrzne, kolarstwo górskie, heliskiing, heliboarding".
Ubezpieczenie sprzętu, które obejmuje oba rodzaje sportów, najczęściej występuje jako rozszerzenie pakietów turystycznych. Pozwala ono zabezpieczyć się na wypadek rozboju, wypadku komunikacyjnego, pożaru i innych klęsk żywiołowych, nieszczęśliwego wypadku czy nagłego zachorowania, w wyniku którego niemożliwa była opieka nad sprzętem. Przed wyborem polisy warto zorientować się czy wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe obejmuje ochroną ubezpieczeniową ekwipunek również wówczas, gdy utracony lub uszkodzony sprzęt został powierzony zawodowemu przewodnikowi, został zamknięty w pomieszczeniu w miejscu zakwaterowania czy oddany do przechowalni, skąd został skradziony lub zniszczony w wyniku włamania.
"Aby uniknąć zbędnych rozczarowań warto zwrócić szczególną uwagę na katalog wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela" - dodaje Beata Kalitowska. "Ochronie ubezpieczeniowej nie podlegają np. zniszczenia ekwipunku będące konsekwencją jego eksploatacji czy uszkodzenia pokrowców na sprzęt".
Podczas aktywnego wypoczynku gdzie ocieramy się o turystykę kwalifikowaną lub specjalistyczną warto zadbać również o ubezpieczenie sprzętu i ekwipunku. Ubezpieczenia pozwolą nam na spokojne i komfortowe podróżowanie oraz realizowanie założonych celów.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami