TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-07-02 - Jak podróżować z kotem

Nadeszły wakacje. W końcu urlop, wyjazd i zapomnienie o problemach dnia codziennego. Wszystko pięknie, tylko pojawia się pytanie - co zrobić z naszym kociakiem? Znowu oddać Cioci w przechowanie, do hotelu dla zwierząt, a może jednak zabrać na wspólne wakacje?

reklama


Prawie każdy posiadacz kociaka, wie, że już same wycieczki do weterynarza mogą być prawdziwą katorgą - samo załadowanie naszego pupilka do transporterka może trwać bardzo długo, a po drodze zdarzają się miauki, płacze i próby ucieczki. Czy więc pomysł zabrania swojego pupilka w dłuższą podróż jest na pewno dobrym pomysłem?

Koty sÄ… zwierzÄ™tami terytorialnymi. Po przeniesieniu w nowe miejsce mogÄ… odczuwać stres, zwÅ‚aszcza gdy przebywa w nim inny kot. Trzeba siÄ™ dobrze zastanowić zanim zabierzemy je ze sobÄ… na dalekie wakacje. Jednak niektóre koty bardziej niż podróż przeżywajÄ… rozÅ‚Ä…kÄ™ z wÅ‚aÅ›cicielem i w takich sytuacjach decyzja o tym, czy z nimi wyjeżdżać, jest trudna. - twierdzi Jagna KudÅ‚a, lekarz weterynarii w wywiadzie dla behawioryÅ›ci.pl.
Pobyt u Cioci, czy też w hotelu dla zwierząt też wiąże się ze zmianą otoczenia, nowymi zapachami i innymi osobnikami kocimi w otoczeniu. Może więc warto, o ile okoliczności nam na to pozwalają, zabrać naszego ukochanego kotka ze sobą. Jak się jednak do takiej eskapady przygotować?

KociÄ™ta od okoÅ‚o 2 tygodnia można już przyzwyczajać do kontaktu z czÅ‚owiekiem, a nastÄ™pnie do różnych Å›rodków transportu. W przypadku kociÄ…t najlepszym rozwiÄ…zaniem jest wczesne i stopniowe przyzwyczajanie ich do transportera. Ważne, by czuÅ‚y siÄ™ w nim bezpiecznie i uznawaÅ‚y go za dobrÄ… kryjówkÄ™. - kontynuuje Jagna KudÅ‚a.

Bierzmy wiÄ™c swojego kotka i podróżujmy z nim od najmÅ‚odszego. Owszem, zdarzajÄ… siÄ™ zwierzÄ™ta, które podobnie jak ludzie, nigdy nie polubiÄ… dÅ‚ugich wycieczek, źle czujÄ… siÄ™ w podróży i cierpiÄ… podobnie jak i ludzie na chorobÄ™ lokomocyjnÄ…. Możemy jÄ… bardzo Å‚atwo poznać po objawach i zachowaniu naszego pupila - staje siÄ™ on wrÄ™cz apatyczny, może wymiotować i siÄ™ Å›linić. Lekarstwem na te dolegliwoÅ›ci, podobnie jak u ludzi, jest doskonale wszystkim znany Aviomarin, który należy zaaplikować ok. godziny przed wyjazdem.

Niemniej jednak przyzwyczajanie zwierzaka od najmłodszego do podróży uchroni go między innymi przed tzw. lękiem komunikacyjnym. Koty bowiem są niezmiernie wrażliwe na bodźce. Gwar i hałas samochodu, czy pociągu, zapach spalin mogą w nich wywoływać panikę, gdyż mogą być odbierane jako sygnał niebezpieczeństwa, czy zagrożenia życia. Podobnie wygląda kwestia z przyzwyczajaniem do transporterka. Lepiej używać go częściej, niż tylko jako środka do przewożenia naszego przyjaciela na kontrole u jego lekarza.

Spakowawszy nasze bagaże, nie zapomnijmy o podróżnej wyprawce dla naszego towarzysza. Bardzo ważne bowiem jest, aby nasz kociak miał możliwość zjedzenia swojego ulubionego posiłku czy zgaszenia pragnienia w podróży. "Koniecznie zabierzmy jego miskę, wodę, kuwetę i żwirek. I oczywiście transporterek - mówi Anna Józefowicz, współwłaściciel marki Bazyl. Pamiętajmy też, żeby wybierając samochód jako środek transportu, nie przewozić kota luzem, czy na kolanach - jest to dla niego niebezpieczne i może dodatkowo potęgować jego lęk". W przerwach w podróży dajmy kotku możliwość rozprostowania łapek, wypuśćmy go na smyczy na chwilę na spacer. W pociągu sytuacja będzie o tyle prostsza, że jeśli trafimy na przedział z miłośnikami kotów, może się okazać, że nasz pupilek spędzi podróż wędrując swobodnie i poznając uroki pociągu (oczywiście na smyczy!). Cały czas bądźmy blisko naszego przyjaciela - on zna nasz zapach i przy nas czuć się będzie najbezpieczniej.

"Ludzie coraz częściej podróżują ze swoimi zwierzątkami, więc linie lotnicze wychodzą im naprzeciw - mówi Ewa Bednarek specjalista ds. sprzedaży biletów lotniczych z firmy Why Not FLY - Kota można przewozić albo w kabinie pasażerskiej, albo w luku bagażowym. Oczywiście pasażerowie najczęściej korzystają z pierwszej opcji, która jest bardziej komfortowa zarówno dla nich, jak i ich podopiecznych. Nie można tez zapomnieć, że wybierając się w podróż z kotkiem za granicę, musimy mieć przy sobie jego paszport, książeczkę szczepień, aktualne zaświadczenia od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych . Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy dany przewoźnik akceptuje przewóz kotów.

Tak więc wachlarz możliwości podróżowania z naszym kotem jest ogromny. Ważne, żeby się każdego wariantu dobrze przygotować. Wtedy podróż okaże się przyjemniejsza, a na pewno mniej stresująca.

Jeżeli jednak nasz ukochany kociak nie cierpi podróży i nie widać perspektyw na odmianÄ™ jego upodobaÅ„, zostawmy go w naszym mieszkaniu. "Przy wyjazdach krótkoterminowych, weekendowych, wystarczy, że zaopatrzymy naszego pupila w odpowiedniÄ… ilość pożywienia i pÅ‚ynów, zabawki, zostawimy kuwetÄ™ wypeÅ‚nionÄ… żwirkiem, oraz odpowiednio zabezpieczymy okna. - podkreÅ›la Anna Józefowicz, współwÅ‚aÅ›ciciel marki Bazyl - Jeżeli decydujemy siÄ™ na zostawienie kotka na dÅ‚użej, zadbajmy, aby ktoÅ› znajomy regularnie przychodziÅ‚ do zwierzaka - nie tylko w celu uzupeÅ‚nienia pożywienia i wymiany żwirku, ale także dotrzymania towarzystwa i zabawy". Koty, które chowajÄ… siÄ™ z ludźmi, ceniÄ… sobie ich towarzystwo niemniej niż psy. Czy wiÄ™c na wakacje wybierzemy siÄ™ sami, czy też nie, pamiÄ™tajmy, że nasz kociak musi czuć siÄ™ kochany i dopieszczany. W koÅ„cu jest on czÅ‚onkiem naszej rodziny.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com