TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2014-04-10 - IT RP apeluje do Ministerstwa Finansów
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji odnośnie przepisów dotyczących pobierania podatku VAT po 1 stycznia 2014 r.
reklama
W piśmie skierowanym do resortu finansów prezes IT RP Marek Ciechanowski zwraca uwagę na problem niejednolitych wykładni przepisów. Organizowaliśmy szkolenia we Wrocławiu, Warszawie , Katowicach i Krakowie przy udziale Kancelarii Podatkowo - Prawnych i dalej mamy dużo wątpliwości jak wyliczać podatek VAT od zaliczek. Delegaci VI Walnego Zgromadzenia Członków IT RP podkreślali, że zwracali się do Urzędów Skarbowych w swoich miastach o wykładnie tych przepisów i odpowiedzi są różne w różnych miastach czy rejonach. Przedsiębiorcy turystyczni podkreślali, że nie mają racjonalnych przesłanek do wyliczenia należnej kwoty podatku VAT od zaliczek." - można przeczytać w treści pisma wystosowanego przez IT RP.
Szczególne wątpliwości wzbudzają takie kwestie jak:
- rozliczanie podatku gdy impreza przebiega zarówno przez kraje członkowskie UE, jak i kraje nie należące do wspólnoty (np. przez Chorwację, Czarnogórę i Albanię)
- w momencie wpłaty zaliczek touroperatorzy często nie mają świadomości ile osób będzie uczestniczyć w organizowanej imprezie a często się także zdarza, że mimo dużego wkładu pracy impreza musi zostać odwołana z powodu małej liczby uczestników
- koszty imprezy są zależne od środka transportu (własny czy obcy), kursów walut gdyż nie wiadomo, kiedy kontrahent zagraniczny wystawi fakturę
- kwota podatku VAT od zaliczek jest większa niż od całej imprezy, tutaj podawano następujące przykłady:
- wycieczka Bałkany, autokar, 9 noclegów (3 w Chorwacji - UE i 6 noclegów w innych krajach- nie UE), cena 2195 PLN .Zaliczka 30 % to 658,50 PLN a podatek od tej sumy to 151,45 PLN. Marża zakładana na tej imprezie to 10-15 %( zależy od wielkości grupy , kursów walut ). Przy marży 329,25 PLN podatek VAT wyniesie 75,72 PLN .Czyli podatek naliczony od zaliczki jest 2 razy większy niż wymagany po obliczeniu wszystkich kosztów.
- wczasy w Hiszpanii, 7 noclegów , samolot, marża od 10-13%, cena 2500 PLN, zaliczka 30% 750 PLN, podatek VAT od zaliczki - 172,50 PLN a do zapłaty jest tylko przy 10 % marży podatek z kwoty 250 PLN czyli 57,50 PLN
Do 1 stycznia touroperatorzy podlegali pod procedurę VAT marża i odprowadzali podatek po zakończeniu imprezy i naliczeniu marży. Obecnie należy płacić podatek VAT od otrzymanych zaliczek, co doprowadzi do częstych korekt i zwrotów nadpłaconego podatku przez Urzędy Skarbowe. ". Zaliczki w turystyce są przyjmowane nawet na 180 dni przed imprezą czyli wpłaty są w miesiącach zimowych a imprezy są realizowane od kwietnia do października .Po zakończeniu imprez będą spływać korekty i żądania zwrotu nadpłaconego podatku VAT. Biura zrzeszone w IT RP są małymi oraz średnimi firmami rodzinnymi i obawiają się, że częste korekty i żądania zwrotów spowodują kontrole skarbowe. Będzie to akurat w miesiącach letnich gdy jest szczyt turystyczny i nastąpi wyłączenie pracownika, który będzie współpracował z kontrolującym a to znów przełoży się na sprzedaż imprez turystycznych" - pisze prezes IT RP. Marek Ciechanowski zwraca się do MF o zmianę przepisów, tak aby biura mogły rozliczać się według dawnych przepisów VAT marża.
Stanowisko branży turystycznej spotkało się z poparciem Ministerstwa Sportu i Turystyki, które także wystosowało do resortu finansów z prośbą o wydanie przez Ministra Finansów interpretacji Ogólnej w sprawie opodatkowania biur podróży, oraz o ponowną analizę zagadnienia, które może mieć negatywne i nieodwracalne skutki dla rozwoju branży turystycznej w Polsce.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami