TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Przed nami czas podsumowań ruchu turystycznego w okresie wakacyjnym, jak i przygotowania do sezonu zimowego. Nadmorskie miejscowości wypoczynkowe na przybycie znacznej ilości gości będą musiały poczekać do kolejnego lata, w górach - destynacji, którą można śmiało określić jako całoroczna - niebawem przyjdzie zmiana warty i amatorów wędrówek zastąpią miłośnicy białego szaleństwa. Bez względu na porę roku i to, jakie miejsca wybierają Polacy na wypoczynek, zauważyć można pewne preferencje dotyczące wyboru lokum na czas urlopu. Komfort jest w cenie.
reklama
Tradycyjna polska baza noclegowa w miejscowościach turystycznych kojarzy się - w zależności od lokalizacji - z ośrodkiem wypoczynkowym przy głównej ulicy w niewielkiej nadmorskiej miejscowości, leciwym budynkiem schroniska PTTK czy osiedlem drewnianych domków w lasach na pojezierzu. Tak wypoczywali Polacy przez całe dekady i takie lokalizacje do dziś cieszą się powodzeniem. W sezonie letnim niezmiennie ok. 10% urlopowiczów wybiera campingi, jednak od kilku lat na rynku usług turystycznych widać nowy trend. Ci, którzy decydują się na spędzenie wakacji w Polsce, szukają obiektów, które bliższe są standardom znanym niegdyś jedynie na zachodzie Europy. Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej z roku 2012, 23% respondentów szuka obiektów o standardzie 4 gwiazdek lub wyżej, a kolejna liczna grupa - niemal 20% respondentów - najchętniej spędza letnie lub zimowe wakacje w wynajętych mieszkaniach. Od tych ostatnich turyści oczekują, by standardem nie odbiegały od luksusowych hoteli i posiadały zaplecze umożliwiające komfortowy i dobrze zorganizowany wypoczynek. Bacznie obserwując rynek usług turystycznych i adaptując się do bieżących trendów, gracze na rynku nieruchomości rozpoczęli liczne inwestycje będące rozmaitymi wariantami popularnych za granicą aparthoteli. Mogą to być wolnostojące budynki, kompleksy kilku zabudowań, jak i całe osiedla domów czy apartamentowców, tworzące nową jakość na polskiej mapie obiektów noclegowych w ośrodkach turystycznych.
W obiektach typu aparthotel czy condohotel, a także na osiedlach wakacyjnych apartamentowców, części wspólne budynków projektowane są tak, by użytkownikom zapewnić dostęp do jak najszerszej oferty usług, a jednocześnie zachować domową atmosferę. Projekty uwzględniają pomieszczenia takie jak pralnia, suszarnia, siłownia czy narciarnia - w tradycyjnych hotelach dostępne za dodatkową opłatą, a często niedostępne tym, którzy wybierają prywatne kwatery o niższym standardzie. Oczekiwania turystów dotyczące kompleksowości udogodnień wykraczają poza to, co ma być dostępne pod dachem condohotelu. Wybierając miejsce na rodzinne zimowe wakacje, poszukujemy zarówno noclegu i bazy gastronomicznej, jak i ośrodka narciarskiego z bogatą ofertą i pełną infrastrukturą (sieć nartostrad i wyciągów, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie). Lokalizacje, które spełniają takie kryteria, w pełni zasługują na miano spełniających wysokie standardy.
Swoją rosnącą popularność ten rodzaj wakacyjnego zakwaterowania może zawdzięczać połączeniu dostępności bogatego zaplecza usług ze swobodną atmosferą, przywodzącą na myśl wypoczynek w domowym zaciszu. Decydując się na wynajem wakacyjnego apartamentu, turyści oczekują, że znajdą wokół miejsca zamieszkania wszystko to, z czego mają zamiar korzystać w trakcie urlopu (infrastruktura sportowa, baza gastronomiczna, często też zaplecze wellness), ale unikną przytłaczającej niekiedy atmosfery ogromnych hoteli czy zatłoczonych centrów turystycznych miejscowości. Lokalizacja osiedli komfortowych mieszkań wakacyjnych jest zazwyczaj dobrze przemyślana i zapewnia mieszkańcom aparthoteli wygodę korzystania z infrastruktury sportowej i transportowej w danym ośrodku. Przykładem może być kompleks apartamentowców u stóp Czarnej Góry na Dolnym Śląsku, którego lokatorzy do głównej stacji wyciągów i kolejek narciarskich mają do pokonania niespełna 150 metrów, ale inwestor i tak ma w planach kolejne udogodnienie: uruchomienie bezpośrednio przy osiedlu stacji kolejki, która będzie przewoziła turystów dalej.
Standardem w tego typu obiektach jest wysoka jakość użytych materiałów wykończeniowych, a także aranżacje zgodne z najnowszymi trendami w wystroju wnętrz. Polscy inwestorzy bacznie przyglądają się nie tylko wynikom badań dotyczących zmian na ryku turystycznym, ale i przykładom atrakcyjnych rozwiązań w zagospodarowaniu przestrzeni wewnątrz aparthoteli i wokół nich. Jak dotąd, z powodzeniem odgadują, co najbardziej cenią sobie goście letnich, zimowych czy całorocznych kurortów.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami