TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2014-03-10 - Izba Turystyczna w sprawie nielegalnych pielgrzymek
Niedawno pisaliśmy o liście Wielkopolskiej Izby Turystycznej skierowanym do Kuratorium Wojewódzkiego w Poznaniu w sprawie nielegalnych organizatorów wycieczek szkolnych.
reklama
Z listem do kuratorium można zapoznać się tutaj
Dziś organizacja ta, poinformowała o skierowaniu pisma w sprawie organizowania wyjazdów przez podmioty do tego nieuprawnione do Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Jak poinformowali przedstawiciele WIT, pismo zostanie także skierowane do Kurii w Kaliszu i Gnieźnie.
List publikujemy poniżej.
Poznań, 10.03.2014 r.
Kuria Metropolitalna w Poznaniu
Kierując się troską o bezpieczeństwo turystów i pielgrzymów - zarówno dorosłych, jak i dzieci, mając na uwadze ochronę podmiotów zrzeszonych w Wielkopolskiej Izbie Turystycznej oraz niemal codzienne doniesienia o działalności tzw. "szarej strefy" w turystyce - osobach świeckich i Księżach nielegalnie organizujących imprezy turystyczne, pragniemy przypomnieć o przepisach prawnych, regulujących rynek usług turystycznych w Polsce:
Ustawa o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r.
RozdziaÅ‚ 2: DziaÅ‚alność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych (…) jest dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… regulowanÄ… (…) i wymaga wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i poÅ›redników turystycznych. Organem wÅ‚aÅ›ciwym do prowadzenia rejestru jest marszaÅ‚ek, wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na siedzibÄ™ przedsiÄ™biorcy.
Rejestr ten jest jawny i dostępny dla każdego na stronie www.turystka.gov.pl, informacji na ten temat udzieli każdy Urząd Marszałkowski oraz - w razie potrzeby - Wielkopolska Izba Turystyczna.
Każda firma czy osoba fizyczna, która wpisu w rejestrze nie posiada, a organizuje wycieczki i imprezy turystyczne, może zostać skontrolowana przez organy do tego upoważnione ustawowo - ministra właściwego do spraw turystyki i marszałka województwa, w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy prowadzona działalność nie jest działalnością regulowaną. Brak wpisu w rejestrze organizatorów i pośredników turystycznych i związany z tym brak zabezpieczenia finansowego na rzecz klientów, są rażącym naruszeniem warunków wykonywania działalności.
Dodatkowo Ustawa o usługach turystycznych reguluje kwestię umowy o świadczenie usług turystycznych na organizowanie imprez turystycznych:
Umowa powinna określać:
- organizatora turystyki i numer jego wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 4 ust. 1 oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), a także imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję osoby, która w jego imieniu umowę podpisała;
- miejsce pobytu lub trasę wycieczki lub pielgrzymki (ogólnie - imprezy turystycznej);
- czas trwania imprezy turystycznej;
- program imprezy turystycznej obejmujący rodzaj, jakość i terminy oferowanych usług, w tym:
- rodzaj, charakter i kategorię środka transportu oraz datę, godzinę, miejsce wyjazdu i planowanego powrotu,
- położenie, rodzaj i kategorię obiektu hotelarskiego zgodnie z przepisami kraju pobytu lub opis wyposażenia obiektów nie zaliczanych do rodzajów i kategorii,
- ilość i rodzaj posiłków,
- program zwiedzania i inne usługi wliczone w cenę imprezy turystycznej;
- cenę imprezy turystycznej, wraz z wyszczególnieniem wszelkich koniecznych należności, podatków i opłat, jeżeli nie są one zawarte w cenie, oraz wyraźne sformułowanie okoliczności, które mogą spowodować podwyższenie ceny zgodnie z art. 17;
- sposób zapłaty;
- rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwÄ™ i adres ubezpieczyciela (…)
Osoba, która zawarła z klientem umowę o świadczenie usług turystycznych, jest obowiązana niezwłocznie dostarczyć klientowi jeden egzemplarz tej umowy.
Organizatorzy turystyki, organizujący imprezy turystyczne za granicą, mają obowiązek zawarcia na rzecz osób uczestniczących w tych imprezach umów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Organizator turystyki jest obowiązany wydać klientowi wpłacającemu należność za imprezę turystyczną lub zaliczkęprzekraczającą10 % tej sumy:
- pisemne potwierdzenie posiadania gwarancji, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 (…) lub
- pisemne potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 (…).
Brak umowy lub któregoÅ› z w/w punktów, szczególnie brak numeru wpisu do rejestru organizatorów i poÅ›redników turystycznych, powinien wzbudzić czujność potencjalnego klienta, turysty, pielgrzyma…, że organizowana impreza turystyczna jest
nielegalna i może nie spełniać podstawowych zasad bezpieczeństwa!
Szczególną ochroną prawną objęta jest turystyka dzieci i młodzieży szkolnej, która - oprócz spełniania zapisów w Ustawie o usługach turystycznych, podlega działaniom Kuratorium Oświaty:
- wycieczki czy pielgrzymki zagraniczne wymagajÄ… pisemnego zawiadomienia wÅ‚aÅ›ciwego Kuratora OÅ›wiaty, które zgodnie z § 7.3 RozporzÄ…dzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoÅ‚y i placówki krajoznawstwa i turystyki powinno zawierać: nazwÄ™ kraju, czas pobytu, program pobytu, imiÄ™ i nazwisko kierownika i opiekunów, listÄ™ osób biorÄ…cych udziaÅ‚ w wyjeździe wraz z okreÅ›leniem ich wieku.
- organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży- zobowiązani się zgłaszać wypoczynek drogą elektroniczną (ogólnopolska baza wypoczynku) do Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl oraz do właściwego Kuratorium Oświaty (w Poznaniu www.ko.poznan.pl).
Warto dodać, że zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych Księża, Parafie czy Stowarzyszenia mogą organizować imprezy turystyczne, jednakże wyłącznie non profit, szczegółowo rozliczając się po ich zakończeniu z uczestnikami i zwracając pozostałe środki finansowe.
Podsumowując, Wielkopolska Izba Turystyczna zwraca się z prośbą o przekazanie niniejszego pisma - kompendium wiedzy, do wszystkich parafii i Księży. W najbliższym czasie pismo to zostanie opublikowane na naszej stronie internetowej www.wit.com.pl, portalach społecznościowych, w prasie branżowej i ogólnodostępnej oraz rozpropagowane wśród członków WIT, aby uświadomić turystów, pielgrzymów i wszystkich zainteresowanych, jak chronić się przed nieuczciwymi organizatorami wycieczek i pielgrzymek.
Wszelkie otrzymywane przez nas informacje o osobach prywatnych, księżach, parafiach nielegalnie działających w branży turystycznej, będą natychmiast nagłaśniane, wśród członków wszystkich regionalnych izb turystycznych, na stronach internetowych, portalach społecznościowych, w prasie i telewizji oraz zgłaszane przez nas do Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Skarbowego, Inspekcji Handlowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a - w przypadku dzieci i młodzieży - również do Kuratorium Oświaty i na Policję.
Wielkopolska Izba Turystyczna służy bezpłatnym doradztwem i informacją w tym zakresie wszystkim zainteresowanym.
Z poważaniem
WÅ‚odzimierz Kolat
Prezydent Wielkopolskiej Izby Turystycznej
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami