TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-07-03 - MSZ przypomina o bezpieczeństwie na wakacjach

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o podstawowych zasadach przy planowaniu wyjazdów zagranicznych. Planując wyjazd należy zapoznać się z sytuacją panującą w danym kraju, sprawdzić czy będzie konieczność wyrobienia wizy, i zabrać aktualny paszport lub dowód osobisty, jeśli podróżujemy w obrębie Unii Europejskiej.

reklama


"Sugerujemy również sprawdzenie aktualnych ostrzeżeń, które są dostępne na stronie internetowej MSZ. Można tam też znaleźć inne przydatne informacje, w tym numery telefonów do konsulów, którzy są do dyspozycji polskich obywateli w sytuacjach losowych podczas ich pobytów za granicą" - mówi dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ Marek Ciesielczuk.

Ciesielczuk zaznacza, że sytuacja w poszczególnych krajach jest non stop monitorowana przez odpowiednie służby w resorcie. W razie pojawiania się zagrożeń, na stronach MSZ pojawiają się ostrzeżenia. Polska kooperuje w tym zakresie z innymi państwami unijnymi, oraz jest podłączona do systemu ostrzeżeń przeciwko zagrożeniom naturalnym.

"Na bieżąco monitorujemy sytuację w Egipcie i nie mamy na chwilę obecną informacji o tym, że sytuacja wewnętrzna w tym kraju może w jakikolwiek sposób zagrażać polskim turystom. Zalecamy obserwowanie tego, co publikowane jest na stronie MSZ" - dodaje Ciesielczuk.

Informacje przydatne przy wyjeździe za granicę można znaleźć w przygotowanym przez resort spraw zagranicznych elektronicznym poradniku Polak za granicą , który można znaleźć na stronie poradnik.poland.gov.pl.

Ministerstwo przypomina o konieczności wykupienia ubezpieczenia podróżnego. Zwraca uwagę na to, że podróżując w krajach UE warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na dostęp do publicznej opieki medycznej w sytuacjach nagłych, lecz nie pokrywa kosztów wizyt specjalistycznych ani transportu medycznego.

W przypadku niespodziewanych problemów za granicą można się zwrócić o pomoc do konsula. Np. w przypadku kradzieży konsul może ułatwić kontakt z krewnymi bądź znajomymi, którzy doślą pieniądze. Może też wydać umożliwiający powrót do domu paszport tymczasowy. W przypadku aresztowania konsul zadba, żeby polski obywatel był traktowany tak samo jak obywatele danego kraju. Może także dostarczyć potrzebującemu listę adwokatów cieszących się zaufaniem urzędu konsularnego.

Resort podkreśla, że konsul nie może regulować zobowiązań finansowych takich jak rachunki, mandaty, koszty postępowania sądowego.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com