TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Tylko 46 procent Polaków wybrało się w ubiegłym roku na przynajmniej dwudniowy wypoczynek poza domem. W większości odpoczywali na terenie kraju - tak wynika z wyników badań przeprowadzonych przez CBOS.
reklama
Respondenci zostali zapytano wszystkie wyjazdy, w ramach których korzystano z z miejsc zbiorowego lub indywidualnego noclegu, przynajmniej przez jedną noc. Pominięte zostały wypady jednodniowe.
Badania CBOS-u wykazały, że na początku roku chęć wyjazdu deklarowało 54 proc. ankietowanych. Tak jak rok wcześniej, plany te udało się zrealizować zaledwie 46 proc. respondentów.
Największą grupę turystów stanowiły osoby, które wyjeżdżały raz w roku (19 proc. ogółu badanych). Polacy poza domem, średnio wypoczywali przez 15 dni w roku, biorąc pod uwagę wszystkie wyjazdy łącznie. Podobnie jak rok temu największą popularnością cieszyły się wyjazdy tygodniowe.
W 2013 r. 85 proc. Polaków deklarujących wyjazdy wypoczynkowe, spędzała urlop w kraju. Najchętniej wybierali on województwa: małopolskie (26 proc. wypoczywających w kraju), pomorskie (19.proc.), zachodniopomorskie (17 proc.), dolnośląskie (12 proc.), warmińsko-mazurskie (12 proc.) oraz śląskie (10 proc.) Najmniej respondentów wybrało województwa: łódzkie, podlaskie i świętokrzyskie - po 3 proc.
Znakomita większość ankietowanych wyjeżdżających za granicę odwiedziło Niemcy (19 proc.) Po 10 proc. ankietowanych wybrało Turcję Włochy, Chorwację i Czechy.
Zdaniem analityków CBOS korzystanie z wyjazdów wypoczynkowych ma związek z poziomem wykształcenia badanych. Im jest ono wyższe, tym wyższe prawdopodobieństwo skorzystania z takiej formy wypoczynku. Najrzadziej korzystającą z wyjazdów turystycznych grupą zawodową są rolnicy indywidualni. Rzadko wyjeżdżają także renciści.
Badanie zostało przeprowadzone na 1067 losowo wybranych, dorosłych, zamieszkałych w kraju Polakach.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami