TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-07-14 - Wakacje 2011 - dokąd latamy, ile płacimy?

Badania rynku pokazują, że Polacy coraz częściej decydują się na samodzielny wyjazd, niż na z góry zaplanowaną wycieczkę z biura podróży. Stawia nas to w świetle niezależnych i świadomych konsumentów rynku turystycznego. Zalety takiej indywidualizacji to przede wszystkich możliwość dopasowania terminu wyjazdu i co najważniejsze dla oszczędnych - kontrola jego kosztów.

reklama


Kierunki dotychczas zdominowane przez organizatorów turystyki masowej, takie jak: Tajlandia, Cypr, czy Hiszpania, obecnie cieszą się zainteresowaniem amatorów wojaży na własną rękę.

W raporcie - portal Tanie-loty.com.pl wymienia państwa, które cieszą się obecnie największą popularnością. Oto one:

1. Włochy - z danych wynika, że 6% klientów portalu wyleci w tym roku na wakacje właśnie do Rzymu, a ok. 5% wybierze Mediolan.
2. Stany Zjednoczone - najpopularniejszy kierunek to Nowy Jork, stanowi 10% wszystkich letnich rezerwacji.
3. Hiszpania - turyści najchętniej wybiorą się do Barcelony (4,5% sprzedanych biletów)
4. Tajlandia - chętnie obierany kierunek to niezmiennie Bangkok (5% wszystkich rezerwacji)

Ranking najchętniej odwiedzanych przez turystów miast na całym świecie:
1. Nowy Jork
2. Londyn
3. Paryż
4. Rzym
5. Bangkok


Nie tylko zagraniczne loty cieszą. Z uwagi na pojawienie się na rynku konkurencyjnej firmy Eurolot, potaniały loty do Gdańska, Warszawy.
Coraz więcej osób zamiast decydować się na kilkunastogodzinną podróż pociągiem (często z przesiadką), wybiera właśnie tę opcję.

Z kim chętnie podróżujemy? Z badań wynika, że 10% klientów wyjeżdża na wakacje w grupach 3-osobowych i większych, a 15% samotnie.

W rankingu obsługiwanych wylotów przoduję warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina, aż 65% krajowego ruchu lotniczego należy do tego portu lotniczego. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (17%), dalej Wrocław (10%). Następnie: Gdańsk, Szczecin, Łódź, Bydgoszcz i Rzeszów.

Instytut Turystyki opublikował sondaż, z którego wynika, że na wakacje pojedzie 40% Polaków, w większości w wieku 25-29 lat z wyższym wykształceniem. W tym roku na ten cel planujemy wydać ok 1000 złotych na jednego członka rodziny. Tylko 12% planuje wydać 2000 złotych, więcej 4%.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com