TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Nowy rok to nowe wyzwania. Według przeprowadzonych badań, jednym z najczęściej wybieranych postanowień noworocznych jest przejście na dietę. Szczupła i zdrowa sylwetka to cel 42% Polaków.
reklama
Cechą postanowień noworocznych jest to, że 85 % z nich nie trwa dłużej niż 3 miesiące. Cel osiąga zaledwie 5 % osób podejmujących wyzwanie. Najczęstszym powodem niepowodzeń w dążeniu do uzyskania idealnej sylwetki jest brak motywacji oraz błędne podejście do procesu odchudzania. Wiele osób traci motywację, ponieważ nie zauważa natychmiastowych efektów diety.
Większość z odchudzających się osób zaczyna zmagania z wagą od wprowadzenia bardzo restrykcyjnej diety oraz sumiennego liczenia kalorii. Według wielu osób sposobem na osiągnięcie wymarzonej sylwetki jest wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów, tłuszczów, głodówka lub stosowanie suplementów diety wspomagających odchudzanie. Podjęcie takich działań i często wszystkich jednocześnie prowadzi do szybkiej frustracji wynikającej z brakiem możliwości zaspokojenia głodu lub ochoty na dany produkt, rozstrojenia organizmu oraz efektu jojo. Podejmując takie działania uzyskujemy odwrotny wynik do wymarzonego, ponieważ zamiast 5 kilogramów mniej waga wskazuje 10 dodatkowych.
Zdrowe odżywiania, które prowadzi do atrakcyjnej figury nie musi być trudne i męczące. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest zmiana głównie nawyków żywieniowych oraz sposobu myślenia i życia. Częste posiłki, odpowiednio ułożona dieta i spożywanie zdrowych produktów powinny wejść w nawyk na całe życie. "Zbilansowana dieta wcale nie musi być nudna i niesmaczna. Odpowiednio skomponowany jadłospis powinien dostarczać organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Podstawę takiej diety stanowią właściwie dobrane proporcje witamin i składników mineralnych, węglowodanów, białek, tłuszczów i błonnika. W codziennym menu nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców, produktów zbożowych i mlecznych, mięsa oraz ryb. Produkty, których trzeba unikać to fast food’y, używki i słodycze." - tłumaczy Katarzyna Adamczyk z sieci restauracji śniadaniowo - lunchowych Canappka.
W podjętej diecie istotny jest skład produktów. Chleb razowy, który zaliczany jest do zdrowych produktów może posiadać w składzie karmel lub syrop glukozowo - fruktozowy. Dużo produktów na rynku jest sztucznie dosładzanych. Warto robić zakupy u lokalnych producentów żywności, wtedy pewność, że produkty są zdrowe jest dużo większa.
Głównym błędem popełnianym przy rozpoczynaniu diety jest wyznaczanie sobie nierealnych celów oraz oczekiwanie spektakularnych efektów już drugiego dnia odchudzania. Nie powinno się zrzucać zbyt dużej ilości kilogramów w początkowych stadiach diety. Proces walki z wagą należy rozłożyć na etapy i zaplanować długofalowo. W rozsądnych ilościach można pozwolić sobie na zjedzenia kawałka czekolady czy pizzy i nie przekreśli to naszych dotychczasowych starań. Podniesie to poziom mobilizacji do osiągnięcia celu.
Jesteś tym, co jesz to nie banał. Podstawą zdrowego odżywiania jest pięć posiłków spożywanych w miarę równych odstępach czasowych, z których najważniejszym jest oczywiście śniadanie. Jest ono istotne, ponieważ dostarcza glukozę dającą energię do właściwego funkcjonowania. Zbyt duże przerwy między posiłkami lub jedzenie "na zapas" sprawiają, że organizm odkłada tkankę tłuszczową. Paradoksalnie im częściej jemy, tym metabolizm bardziej przyspiesza. Ważne jednak by były to zdrowe produkty pozbawione konserwantów, barwników i chemicznych aromatów." dodała Adamczyk.
Warto dodać, że walka z kilogramami to nie tylko dieta ale również aktywność fizyczna. Odpowiednio zbilansowane menu oraz regularne ćwiczenia fizyczne szybciej spalają kalorie oraz poprawiają metabolizm i spalają tkankę tłuszczową. Osoby, które same nie potrafią ułożyć sobie diety lub nie mogą odpowiednio zmotywować się do uprawiania sportu mogą skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie dietetyki.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami