TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Leśniczówki, domki myśliwskie i ośrodki wypoczynkowe należące do Lasów Państwowych w całej Polsce dysponują ponad 4 tys. miejsc. Prawie 500 pól biwakowych w kompleksach leśnych również przygotowuje się na przyjazd turystów. Leśnicy zachęcają do spędzenia urlopu czy też choćby kilku godzin weekendu na spacerach wśród drzew.
reklama
Warto wiedzieć, że w leśnym powietrzu znajduje się od 50 do 70 razy mniej organizmów chorobotwórczych w porównaniu do tego miejskiego. Wszystko to dzięki drzewom, które wydzielają między innymi olejki eteryczne działające bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie.
Według obserwacji leśników, Polacy lubią spacerować i biegać po lesie. W Polsce mamy do swojej dyspozycji około 28 tys. km szlaków pieszych na terenach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Podobną długość mają ścieżki dla rowerzystów, zaś do jazdy konnej zostało przystosowanych około 7 tys. km tras. Amatorzy nordic walking również mają dla siebie coraz liczniejsze ścieżki. W całej Polsce istnieje prawie 1000 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, które zostały wyposażone w tablice informacyjne, a także przyrządy służące nauce i zabawie. Działalność prowadzi ponadto 50 ośrodków edukacji leśnej, kilkaset izb oraz wiat edukacyjnych.
Turyści mają w czym wybierać. Na terenie Lasów Państwowych zlokalizowanych jest blisko 1,5 tys. rezerwatów i 125 parków krajobrazowych. Wśród najcenniejszych zakątków można odnaleźć około 11 tys. pomników przyrody, warto zobaczyć również osobliwości przyrody między innymi tzw. krzywy las w woj. zachodniopomorskim w Nadleśnictwie Gryfino. Znajduje się tam ponad setka sosen wygiętych o 90 stopni.
Osobom, które fascynuje obserwowanie ptaków, nieobce są z pewnością polskie parki geologiczne na przykład geopark "Łuk Mużakowa" w województwie lubuskim czy Bory Niemodlińskie. W arboretach prowadzonych przez leśników można natomiast podziwiać bogate kolekcje roślin rodzimych oraz obcych gatunków (na przykład Silvarium w podlaskim Nadleśnictwie Krynki). Zagrody Lasów Państwowych (na przykład Jankowice koło Pszczyny) umożliwią turystom spotkanie dzikich zwierząt, między innymi żubra.
Kolejną atrakcją polskich lasów są przejazdy odrestaurowanymi leśnymi kolejkami wąskotorowymi na przykład w Puszczy Białowieskiej czy w Bieszczadach (nadleśnictwa Hajnówka bądź Cisna). Turyści odnajdą wśród polskich drzew wiele historycznych pamiątek, na przykład kamienne kręgi w Nadleśnictwie Bobolice koło Koszalina, które są uznawane za miejsce kultu Gotów z przełomu I i II wieku n.e.
Na stronie internetowej Lasów Państwowych znajduje się interaktywna mapa z lokalizacją ponad 1500 najciekawszych obiektów i miejsc.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami