TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-06-18 - Łódzki Szlak Konny najdłuższy w Europie

"Hubala" - Łódzki Szlak Konny im. majora Henryka Dobrzańskiego liczy ponad 2100 km. Atrakcja zyskała miano najdłuższego w Europie szlaku turystyki konnej i aktywnej. Koszt inwestycji wyniósł ponad 33 mln zł, 16 mln zł z tej kwoty pochodziło ze środków unijnych. Szlak powstał w ramach realizowanego przez samorząd województwa projektu "Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego".

reklama


Łódzki szlak konny został przygotowany z myślą o amatorach oraz wyczynowcach. Z tras, które prowadzą przez siedem parków krajobrazowych, na których jest blisko 200 ośrodków jeździeckich, mogą skorzystać również piesi i rowerzyści.

Początkowo zakładano powstanie 1817 km tras konnych, jednak z inicjatywy lokalnych społeczności długość szlaku została zwiększona o kolejne 300 km. Na trasie znajduje się ponad setka specjalnie oznakowanych przejść przez drogi samochodowe oraz linie kolejowe.

Dwie pętle (wewnętrzną i zewnętrzną) szlaku podzielono na 20-kilometrowe odcinki. Trasy są oznakowane zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Turystom ułatwią też wędrowanie setki tablic informacyjnych oraz kierunkowych. Elektroniczne przewodniki w języku polskim i angielskim są dostępne między innymi w Muzeum w Nieborowie, Opactwie Cysterskim w Sulejowie oraz Pałacu w Walewicach.

Na Łódzkim Szlaku Konnym znajduje się 21 miejsc postojowych i dobrze wyposażone ośrodki jeździeckie. Są tam między innymi wiaty, koniowiązy, miejsca popasu, zagrody oraz wybieg dla koni. W punktach turyści mogą skorzystać z telefonu, ładowarki, komputera i drukarki. Można tutaj wydrukować trasę wycieczki bądź wgrać specjalną aplikację na urządzenie mobilne.

Kompleks Centrum Zarządzania Szlakiem przy ul. Wycieczkowej w Łagiewnikach w Łodzi to największa inwestycja przedsięwzięcia. Jego personel odpowiada za organizację oraz bezpieczeństwo ruchu turystów. Kompleks jest również miejscem postojowym, gdzie znajdują się między innymi boksy dla koni. Centrum przystosowano do potrzeb turystów niepełnosprawnych.

W 30 Punktach Informacji i Monitorowania Turysty można bezpłatnie wypożyczyć urządzenia GPS, które ułatwiają poruszanie się po szlaku. Jeśli turyści nieświadomie zboczą z trasy lub co gorsza, ulegną wypadkowi, służby ratownicze będą miały informację o ich dokładnym położeniu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com