TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2014-05-12 - Podlaskie czeka na turystów

Z funduszy Unii Europejskiej w województwie podlaskim zrealizowano wiele inwestycji. Jednak takie działanie nie przyczyniło się do zwiększenia ruchu turystycznego.

reklama


W latach 2007 - 2013 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na projekty związane z turystyką przeznaczono w sumie 488 mln zł. Aktualnie w trakcie realizacji jest ponad sto inwestycji o łącznej wartości 1,1 mld zł. Budowane są hotele, pensjonaty oraz trwa modernizacja wielu atrakcji turystycznych.

Z danych Ministerstwa Sportu Wynika, że województwo podlaskie odwiedziło w ubiegłym roku około 1 mln turystów, czyli o 100 tys. mniej niż rok wcześniej. Dlaczego liczba turystów spada, pomimo wielu turystycznych inwestycji w ostatnich latach? Białostocki Urząd Marszałkowski traktował turystykę, jako kluczową ścieżkę rozwoju regionu. Jednak w strategii na najbliższą przyszłość zrezygnował z tego kierunku rozwoju. Taka zmiana planów spowodowała wiele protestów środowisk, dla których turystyka jest źródłem utrzymania.

Daniel Górski, z Urzędu Miasta w Białymstoku realistycznie patrzy w przyszłość. "Należy przestać się oszukiwać, że region może skutecznie rywalizować o masowego turystę w silnej międzynarodowej konkurencji, bo rozwijają się wszyscy" - powiedział. Zdaniem Górskiego w regionie znajduje się kilka unikalnych miejsc, ale nie przekłada się to na dobrej jakości produkty turystyczne,których wiąż jest za mało. Dodał, że zagraniczny, nowoczesny turysta nie znajdzie tu wielu atrakcji dla siebie, a o te powinny zadbać władze i społeczności lokalne.

Starosta hajnowski, Włodzimierz Pietroczuk podkreślił, że chce zatrzymać turystów w regionie przez kilka dni. "Chodzi o zbudowanie takiego produktu, który byłby spójny. Turysta, przyjeżdżając do nas, nie przyjeżdżałby tylko po to, żeby wpaść do Białowieskiego Parku Narodowego, odwiedzić muzeum czy rezerwat żubrów, zjeść swoją kanapkę i wyjechać. Chodzi o to, żeby go zatrzymać na kilka dni. Ale musimy dać mu ofertę. Samorządy gminne, gdyby to one miały tworzyć takie produkty, bardziej "przywiązane" są do tworzenia infrastruktury komunalnej i starają się szukać pieniędzy na ten cel. Samorządy powiatowe zaś przy obecnym systemie finansowania nie mają pieniędzy na wkłady własne do projektów. I koło się zamyka." - skomentował.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com