TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Mazowiecki oddział NFZ jedynie w lipcu oraz sierpniu wydaje od 40 do 50 tysięcy kart, które uprawniają do leczenia w Unii Europejskiej. W ciągu całego roku jest to 120 tys. Jak przyznał Olaf Johne z mazowieckiego oddziału NFZ, pomimo kryzysu coraz więcej osób ubiega się o kartę. Ostatnio przyjmowana jest większa liczba wniosków. Po dokument zgłaszają się przed wakacjami głównie osoby, które planują zagraniczne wyjazdy.
reklama
Za hit wyjazdowy można z pewnością uznać kraje Śródziemnomorskie, przede wszystkim Grecję, Hiszpanię oraz byłą Jugosławię, powiedział Johne. Dodał, że każda osoba, która udaje się za granicę powinna wziąć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Niebieski kartonik umożliwia nam bezpłatne leczenie w Unii w nagłych przypadkach (np. jeśli dochodzi do urazu, zawału ale również np. przeziębienia). NFZ przeznacza rocznie na leczenie Polaków za granicą kilka milionów euro.
Najczęstsze dolegliwości przytrafiające się polskim turystom to zatrucia pokarmowe oraz infekcje, przykładowo przeziębienie. Wiele spośród nas nie zabiera ze sobą wystarczającej ilości leków, np. na nadciśnienie, musi wówczas pójść do lekarza, aby ten wypisał mu receptę. Zdarzają się również bardziej kosztowne wypadki np. złamania.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami