TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2014-03-03 - List w sprawie nielegalnych organizatorów turystyki

Nasz artykuł odnośnie szarej strefy w turystyce spotkał się ze sporym zainteresowaniem i dużą liczbą komentarzy na forum. Dziś Wielkopolska Izba Turystyczna przysłała nam pismo, jakie w połowie lutego wystosowała do Kuratorium Oświaty w Poznaniu w sprawie organizacji wycieczek szkolnych przez nieuprawnione do tego podmioty.

reklama


Izba w swoim liście chce uświadomić turystom, jak się chronić przed nielegalnie działającymi organizatorami turystyki.

Pismo Wielkopolskiej Izby Turystycznej publikujemy poniżej w całości.

Kierując się troską o bezpieczeństwo turystów - zarówno dorosłych, jak i dzieci, mając na uwadze ochronę podmiotów zrzeszonych w Wielkopolskiej Izbie Turystycznej oraz niemal codzienne doniesienia o działalności tzw. "szarej strefy" w turystyce - również w szkołach, pragniemy przypomnieć o przepisach prawnych, regulujących rynek usług turystycznych w Polsce:
Ustawa o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r.
RozdziaÅ‚ 2: DziaÅ‚alność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych (…) jest dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… regulowanÄ… (…) i wymaga wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i poÅ›redników turystycznych.

Organem właściwym do prowadzenia rejestru jest marszałek, właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.Rejestr ten jest jawny i dostępny dla każdego na stronie www.turystka.gov.pl, informacji na ten temat udzieli każdy Urząd Marszałkowski oraz - w razie potrzeby - Wielkopolska Izba Turystyczna.

Każda firma czy osoba fizyczna, która wpisu w rejestrze nie posiada, a organizuje wycieczki i imprezy turystyczne, może zostać skontrolowana przez organy do tego upoważnione ustawowo - ministra właściwego do spraw turystyki i marszałka województwa, w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy prowadzona działalność nie jest działalnością regulowaną. Brak wpisu w rejestrze organizatorów i pośredników turystycznych i związany z tym brak zabezpieczenia finansowego na rzecz klientów, są rażącym naruszeniem warunków wykonywania działalności.

Dodatkowo Ustawa o usługach turystycznych reguluje kwestię umowy o świadczenie usług turystycznych na organizowanie imprez turystycznych:
2. Umowa powinna określać:


  1. organizatora turystyki i numer jego wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 4 ust. 1, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), a także imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję osoby, która w jego imieniu umowę podpisała;
  2. miejsce pobytu lub trasÄ™ wycieczki;
  3. czas trwania imprezy turystycznej;
  4. program imprezy turystycznej obejmujący rodzaj, jakość i terminy oferowanych usług, w tym:

  5. cenę imprezy turystycznej, wraz z wyszczególnieniem wszelkich koniecznych należności, podatków i opłat, jeżeli nie są one zawarte w cenie, oraz wyraźne sformułowanie okoliczności, które mogą spowodować podwyższenie ceny zgodnie z art. 17;
  6. sposób zapłaty;
  7. rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwÄ™ i adres ubezpieczyciela (…)


2a. Osoba, która zawarła z klientem umowę o świadczenie usług turystycznych, jest obowiązana niezwłocznie dostarczyć klientowi jeden egzemplarz tej umowy.

3. Organizatorzy turystyki, organizujący imprezy turystyczne za granicą, mają obowiązek zawarcia na rzecz osób uczestniczących w tych imprezach umów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

4. Organizator turystyki jest obowiązany wydać klientowi wpłacającemu należność za imprezę turystyczną lub zaliczkę przekraczającą 10 % tej sumy:

  1. pisemne potwierdzenie posiadania gwarancji, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 (…) lub
  2. pisemne potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 (…).


Brak umowy lub któregoÅ› z w/w punktów, szczególnie brak numeru wpisu do rejestru organizatorów i poÅ›redników turystycznych, powinien wzbudzić czujność potencjalnego klienta, turysty, rodzica…, że organizowana impreza turystyczna/wycieczka jest nielegalna i może nie speÅ‚niać podstawowych zasad bezpieczeÅ„stwa! Nauczyciel organizujÄ…cy wycieczkÄ™ we wÅ‚asnym zakresie zobowiÄ…zany jest do rozliczenia jej przez sÅ‚użby finansowe szkoÅ‚y (ksiÄ™gowość).

Szczególną ochroną prawną objęta jest turystyka dzieci i młodzieży szkolnej, która - oprócz spełniania zapisów w Ustawie o usługach turystycznych, podlega działaniom Kuratorium Oświaty:


Podsumowując, Wielkopolska Izba Turystyczna zwraca się z prośbą o przekazanie niniejszego pisma - kompendium wiedzy, do wszystkich szkół i nauczycieli. W najbliższym czasie pismo to zostanie opublikowane na naszej stronie internetowej www.wit.com.pl, portalach społecznościowych, w prasie branżowej i ogólnodostępnej oraz rozpropagowane wśród członków WIT, aby uświadomić turystom, rodzicom i wszystkim zainteresowanym, jak chronić się przed nieuczciwymi organizatorami wycieczek i imprez turystycznych.

Wszelkie otrzymywane przez nas informacje o osobach i firmach nielegalnie działających w branży turystycznej, będą natychmiast nagłaśniane, wśród członków wszystkich regionalnych izb turystycznych, na stronach internetowych, portalach społecznościowych, w prasie i telewizji oraz zgłaszane przez nas do Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Skarbowego, Inspekcji Handlowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a - w przypadku dzieci i młodzieży - również do Kuratorium Oświaty i na Policję.

Wielkopolska Izba Turystyczna służy bezpłatnym doradztwem i informacją w tym zakresie wszystkim zainteresowanym.

Z poważaniem
WÅ‚odzimierz Kolat
Prezydent Wielkopolskiej Izby Turystycznej

Z dołączonym kompendium można zapoznać się poniżej.


Możesz także pobrać plik: turinfo_20140303_zanim_wyjedziesz.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com