TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-08-22 - Skąd najczęściej latali turyści?

Polacy coraz częściej podróżują, coraz chętniej wybierając drogę lotniczą. Skąd latają? Które polskie lotniska obsługują najwięcej pasażerów?

reklama


Niekwestionowanym liderem na polskim rynku lotniczym jest port im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który podczas tegorocznych wakacji obsłużył ponad połowę (52 proc.) polskich pasażerów - tak wynika z najnowszego raportu platformy FRU.PL.

Najpopularniejsze kraje, do których latali podróżni to Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania. Pasażerowie z Poznania, Wrocławia i Katowic najchętniej wybierali się samolotem do Hiszpanii, podróżni z Warszawy i Krakowa latali głównie do Włoch, zaś dla osób z Gdańska najczęstszym wyborem Wielka Brytania.

Warszawa bezwzględnym liderem

Z analizy FRU.PL wynika, że głównym portem lotniczym w Polsce jest warszawskie lotnisko Chopina, które w okresie wakacyjnym obsłużyło ponad połowę (52 proc.) podróżnych. Utrzymujące się na drugim miejscu lotnisko Kraków-Balice odprawiło 16,2 proc. osób. Na dalszych pozycjach plasują się następujące lotniska: Katowice-Pyrzowice, Wrocław-Starachowice, Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz Poznań-Ławica, które wspólnie obsłużyły blisko jedną czwartą (24,5 proc.) polskich pasażerów.

"Nasze obserwacje potwierdzają dane przedstawione przez port lotniczy Chopina, wedle których w pierwszym półroczu bieżącego roku z usług lotniska skorzystała rekordowa liczba ponad 5 mln pasażerów" - mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL.

"Popularność lotniska Chopina w dużej mierze wynika z faktu, że to największe lotnisko w kraju, dysponujące około 100 połączeniami lotniczymi. Na rekordowe wyniki warszawskiego portu lotniczego ogromny wpływ ma obecność dwóch tanich przewoźników Ryanair i Wizz Air, którzy od 22 grudnia 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. obsłużyli łącznie 1 mln 227 tys. pasażerów. Warto też podkreślić, że stolica jest jedynym polskim miastem, z którego Emirates i Qatar Airways uruchomiły bezpośrednie połączenia"- zauważa Bogumiła Sowa.

Dokąd z polskich lotnisk?

Trzy kraje, do których Polacy najczęściej wybierali się w okresie wakacyjnym samolotem to Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania.

Z badań FRU.PL wynika, że w tym roku pasażerowie z Poznania szczególnie upodobali sobie Hiszpanię. Do ojczyzny flamenco poleciała niemal co druga osoba (42 proc.) odlatująca z lotniska Poznań-Ławica. Hiszpania była również najczęściej wybieranym wakacyjnym kierunkiem wśród podróżnych z Katowic i Wrocławia - wybrał się tam odpowiednio niemal co czwarty (24 proc.) i co piąty (20 proc.) z nich.

Najpopularniejszym krajem przylotowym dla pasażerów z Gdańska była Wielka Brytania, dokąd poleciała prawie co trzecia osoba (29 proc.) wyruszająca z portu lotniczego im. Lecha Wałęsy. Z kolei podróżni z Warszawy i Krakowa najchętniej odwiedzali Włochy. Do słonecznej Italii wybrał się co czwarty pasażer (25 proc.) obsługiwany przez główny polski port lotniczy oraz niemal co trzeci (27 proc.) odlatujący z lotniska Kraków-Balice.

"Obserwując, dokąd podróżowali pasażerowie obsługiwani przez sześć najpopularniejszych lotnisk w Polsce, nasuwa się wniosek, że niezależnie od regionu, podróżni wybierali podobne destynacje"- mówi Bogumiła Sowa. "Popularność Wielkiej Brytanii, wynika z faktu, że jest to kierunek zarezerwowany głównie dla Polonii mieszkającej nad Tamizą. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko dla pasażerów z Gdańska, Wyspy są najczęściej obieranym regionem podróży. Podróżni odlatujący z innych popularnych polskich lotnisk w tym roku preferowali kraje Regionu Śródziemnomorskiego. Niemal połowa osób odlatujących z Poznania poleciała do Hiszpanii, zaś dla podróżnych z Krakowa najbardziej popularnymi kierunkami były Włochy i Hiszpania" - dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.






Rysunek 1 Procentowe zestawienie trzech najbardziej popularnych krajów przylotowych ze względu na wybrane polskie lotnisko. Źródło: FRU.PL

Z polskich lotnisk na pokładach przewoźników: Ryanair, Wizzair i PLL LOT

Z badań FRU.PL wynika, że w okresie wakacyjnym Polacy najchętniej podróżowali na pokładach przewoźników niskokosztowych. Ponad połowa pasażerów z Wrocławia (65 proc.), Poznania (60 proc.) i Krakowa (58 proc.) poleciała z Ryanairem. Z kolei Wizzair zdominował lotnisko w Gdańsku - na pokładach węgierskiego przewoźnika podróżowała ponad połowa (54 proc.) pasażerów.

Z lotniska Katowice-Pyrzowice niemal taki sam odsetek podróżnych poleciał liniami Ryanair (45 proc.) jak i Wizzair (43 proc.). Z kolei z portu lotniczego w Warszawie co czwarty pasażer podróżował z Ryanairem (25 proc.), a niemal co piąty (19 proc.) na pokładach PLL LOT.

Do Azji z Emirates Airlines

W czasie wakacji, pasażerowie zmierzający do Azji, najczęściej podróżowali na pokładach linii lotniczych Emirates (24 proc.) i PLL LOT (22 proc.). Nieco mniej osób wybrało Aeroflot (16 proc.) i Qatar Airways (11 proc.).

"Ostateczne rozstrzygnięcie najchętniej wybieranych linii lotniczych na loty do Azji wyłoni się pod koniec października, gdyż właśnie wtedy rozpoczyna się prawdziwe oblężenie turystyczne kontynentu azjatyckiego. Obserwując rezerwacje biletów do Azji na ostatni kwartał bieżącego roku już teraz śmiało możemy powiedzieć, że linie lotnicze Emirates i Qatar toczą zaciętą walkę o pasażerów. Proponując nowe połączenia oraz często korzystniejsze ceny lotów niż przewoźnicy europejscy, stają się dla nich silną konkurencją" - dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com