TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Europejski Urząd Policji poinformował o przeprowadzeniu akcji skierowanej przeciwko oszustom płacącym za bilety lotnicze skradzionymi lub podrobionymi kartami płatniczymi.
reklama
Jak można przeczytać w komunikacie prasowym na stronie Europolu obława została przeprowadzona na 68 lotniskach w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Brazylii, Peru oraz na Ukrainie.
Podczas akcji z funkcjonariuszami Europolu współpracowali przedstawiciele 35 linii lotniczych oraz najwięksi operatorzy kart płatniczych, tacy jak Visa, Mastercard czy American Express.
W trakcie operacji ujawniono ponad 265 podejrzanych transakcji. Zatrzymane bądź aresztowane zostały w sumie 183 osoby w Austrii, Bułgarii, Kolumbii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanach zjednoczonych, oraz na Cyprze, Litwie i Łotwie.
Jak się okazało, przeprowadzona w zeszłym tygodniu operacja skierowana przeciw oszustom, pozwoliła zatrzymać także poszukiwanych za inne poważne przestępstwa, takie jak kradzieże, defraudacje, handel narkotykami, przestępstwa na tle seksualnym czy nielegalna imigracja.
"Ta bezprecedensowa operacja jasno pokazuje, jak przestępcy rozwijają się na skalę globalną i niosą poważne zagrożenia dla obywateli, przedsiębiorców i dla naszego zbiorowego bezpieczeństwa. Ale także pokazuje jak połączone siły międzynarodowej policji oraz sektora prywatnego są w stanie odnosić znaczące sukcesy w walce z organizacjami przestępczymi" - powiedział szef Europolu Rob Wainwright.
Koordynowana przez wyspecjalizowaną komórkę Europolu - Europejskie Centrum ds Walki z Cyberprzestępczością (EC3), operacja była poprzedzona wieloma miesiącami przygotowań we współpracy z przewoźnikami, służbami granicznymi czy operatorami kart płatniczych.
"Przez wiele lat cyberprzestępcy polegali na założeniu, że organizacje stojące na straży prawa nie mogły współpracować, oraz działać szybko i efektywnie. Ta operacja dowodzi tego, że się byli w błędzie. Nie tylko policja z wielu krajów pracowała ramię w ramię z agentami Interpolu, ale także zaprosiliśmy do współpracy ekspertów z sektora prywatnego, m.in. z linii lotniczych, czy spółek zajmujących się systemami płatniczymi. Ta operacja wymagała też współpracy ze służbami lotniskowymi z 68 portów lotniczych z wielu krajów świata. Jej sukces to kamień milowy dla nas wszystkich - stróżów prawa oraz prywatnych partnerów i oznacza osiągnięcie kolejnego celu w walce z cyberprzestępcami, którzy stanowią globalne zagrożenie" - powiedział szef EC3 Troels Oerting.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami