TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-11-11 - Polska potrzebuje kolejnych lotnisk?

Inwestycje, których celem jest powstanie nowego portu lotniczego nie zawsze okazują się uzasadnione. Zdaniem unijnego komisarza ds. budżetu - Janusza Lewandowskiego, należy dobrze przemyśleć zasadność kolejnych projektów.

reklama


Powstanie w regionie portu lotniczego, jest przez wiele samorządów regionalnych traktowane jako spora szansa. Często jednak za lokalnymi oczekiwaniami nie idą żadne ekonomiczne uzasadnienia. Unijny komisarz twierdzi, że problem polega na wygórowanych ambicjach motywujących budowę lotnisk i braku racjonalizmu w podejmowanych decyzjach. "W następnej siedmiolatce budżet unijny jest o 40 mld euro mniejszy, niż ten na lata 2007-2013. Mimo tego Polska będzie miała więcej funduszy, niż w obecnej siedmiolatce. To oznacza, że będziemy starannie obserwowani przy wykorzystywaniu tych pieniędzy" - twierdzi Lewandowski.

Przemyślane wydawanie otrzymanych z Brukseli pieniędzy wymaga, aby podejmowane inwestycje rzeczywiście miały rację bytu. Zdaniem komisarza zbyt często o nowych inwestycjach decydują naciski ośrodków lokalnych. Takie działanie może jednak spowodować reakcję Unii. "Natychmiast zostaniemy odebrani jako przykład kraju, który dostał najwięcej, ale jednocześnie nieracjonalnie obchodzi się z tą wielką kopertą narodową. Przykładem tego już dzisiaj są nasze nadmierne ambicje w zakresie budowy lotnisk. Mamy za dużo inicjatyw w zakresie lotnisk, jak na nasze natężenie ruchu pasażerskiego i cargo" - podkreśla unijny komisarz.

Pod lupą Komisji Europejskiej znalazła się już kwestia planowanego przekształcania lotniska wojskowego Gdnynia-Kossakowo w port cywilny. Zostanie zbadane, czy podjęte działania nie są sprzeczne z unijnymi przepisami. Nieprawidłowości w opinii Komisji wynikają z faktu, że mający powstać port lotniczy jest oddalony o zaledwie 25 km od lotniska w Gdańsku.

Przekształcenie lotniska wojskowego w port cywilny ma umożliwić obsługę połączeń czarterowych, lotnictwa ogólnego, oraz tanich przewoźników. Cała inwestycja pochłonie 100 milionów złotych. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, to w województwie pomorskim będzie to już drugi port lotniczy.

O dotację unijną na powstanie nowego portu lotniczego zabiegają też inne województwa. Władze warmińsko-mazurskiego mają ambicje, aby nowe lotnisko powstało w Szymanach. Samorząd Koszalina chce, aby w ten sam sposób wykorzystać tereny w Zegrzu Pomorskim. W niedługim okresie czasu działalnosć ma też rozpocząć port w Radomiu. O podobną, jak w wymienionych przypadkach inwestycję, stara się jeszcze kilka innych miast.

Budżet UE na lata 2014 - 2020 będzie realnie mniejszy od wcześniejszego. Ustalono, że Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, z czego na politykę spójności przeznaczono 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Tym samym, nasz kraj ma szansę być największym beneficjentem unijnych funduszy. Lewandowski zaznacza jednak, że ostateczne głosowanie w Parlamencie Europejskim nad nową perspektywą finansową dla UE na lata 2014 - 2020 dopiero się odbędzie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com