TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Powstająca w Polsce sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży (CCMP) ma m.in. umożliwić Polakom większy dostęp do lekarzy biegłych w temacie profilaktyki zdrowotnej w podróży.
reklama
Powstanie sieci tego typu jest związane ze światowym rozwojem rynku turystyki, który wiąże się niestety ze wzrostem zagrożeń zdrowotnych turystów.
Jak podaje Instytut Turystyki w Warszawie, w roku ubiegłym prawie 7,1 mln Polaków wyjechało z kraju w celach turystycznych. Coraz więcej z nas wybiera się w tropiki, popularność zdobywają m.in. wspinaczki wysokogórskie i nurkowanie co z kolei rodzi nowe zagrożenia zdrowotne.
Według statystyk Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej (MIMMiT) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, u 60-70 proc. turystów występuje w trakcie podróży jakiegoś rodzaju objaw chorobowy. Zwykle nie są one poważne, jednak ok. 5 proc. podróżujących potrzebuje konsultacji lekarskiej. 1 proc. z nich wymaga hospitalizacji.
Polacy nie mają dużej wiedzy na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z podróżowaniem. Według badań przeprowadzonych w latach 2008-2010, na 210 doświadczonych podróżników w Polsce tylko 42 proc. z nich korzystało z jakiegoś rodzaju poradnictwa medycznego przed wyjazdem. Jedynie 20 proc. stosowało chemioprofilaktykę malarii.
Jednocześnie zauważa się funkcjonowanie fałszywych stereotypów (np. zażywanie witaminy B chroni przed ukąszeniem komarów). Z drugiej strony wiedza lekarzy na temat medycyny podróży jest zróżnicowana. Zdarza się, że pacjent otrzymuje receptę na lek, który wyszedł z obiegu kilkadziesiąt lat temu.
Sieci CCMP mają na celu przede wszystkim wprowadzenie standardów porad zdrowotnych, które pacjent otrzymuje w placówkach zajmujących się medycyną podróży. Ośrodek, który otrzyma certyfikat i zostanie wpisany na krajową listę CCMP, spełni określone wymogi formalno-organizacyjne. Jej pracownicy - lekarze odbędą cykl specjalistycznych szkoleń, które zakończy egzamin. Certyfikat wydawany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży oraz Główny Inspektorat Sanitarny na pięć lat. Dotychczas szkolenie przeszło ponad 150 lekarzy w całej Polsce.
Eksperci MIMMiT niezależnie od sieci CCMP realizują również program "Bezpieczny partner w podróży". Polega on na nawiązywaniu ścisłej współpracy pomiędzy biurami turystycznymi oraz ośrodkami medycyny podróży.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami