TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W Polsce tysiące młodych ludzi podejmują kształcenie w zawodzie kucharza. Ukończenie szkoły to jednak nie wszystko. Coraz częściej młodzi ludzie świadomie planują swoją przyszłość i podejmują działania które zwiększą ich atrakcyjność na rynku pracy.
reklama
Młodzi ludzie mają do wyboru ponad 1300 szkół, w których prowadzony jest profil gastronomiczny. Uczęszczanie do dobrej placówki to jedynie pierwszy krok do sukcesu. W połączeniu z zaangażowaniem i prezentowaniem swoich umiejętności w rożnego rodzaju konkursach, można znacząco podnosić swoje kwalifikacje.
Co roku zawodowi kucharze mają możliwość startu w przynajmniej kilku konkursach gastronomicznych. Młodzi ludzie mają znacznie mniej szans do zaprezentowana swoich umiejętności i konfrontacji z najlepszymi. Taką okazję dla adeptów sztuki kulinarnej chce stworzyć MAKRO Cash&Carry, angażując Międzynarodowe jury z udziałem członków Światowego Stowarzyszenia Kucharzy. Młodzi kucharze mieli już możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i wywalczenia udziału w kolejnym etapie konkursu.
Do półfinału konkursu kulinarnego zakwalifikowały się 24 dwuosobowe zespoły ze szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski. Podczas kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się 14 listopada w Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości w Warszawie, międzynarodowe jury wyłoni finalistów. 12 dwuosobowych zespołów będzie następnie walczyć o nagrodę główną - 10 tys. złotych oraz wartościowe nagrody dla szkół.
O tym, że warto próbować swoich sił w podobnych inicjatywach zapewniają laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu - Natalia Ostrowska i Emilia Zgutka z Zespołu Szkół Gastronomicznych przy ul. Majdańskiej w Warszawie. "To konkurs dla osób, które lubią myśleć" zapewnia Natalia. I dodaje: "Tu nie można przyjść z gotową recepturą. Ostatecznie finał zawsze zaskakuje i wymusza kreatywność".
Udział w konkursach kulinarnych to etap dla najzdolniejszych. Poprzedzają go intensywne przygotowania w szkole i ćwiczenia pod okiem opiekunów. Wyniki ankiety, która w październiku 2013 r. została przeprowadzona wśród półfinalistów konkursu "Zgotuj sobie sukces", potwierdzają, że uczniowie są zadowoleni z poziomu nauczania i możliwości, jakie dają im sprofilowane szkoły. Profesjonalna kadra nauczycielska, liczne projekty kulinarne, kursy, praktyki i możliwość startowania w konkursach kulinarnych to powody, dla których młodzi kucharze najbardziej cenią swoje szkoły gastronomiczne.
Wiedza wyniesiona z dobrej szkoÅ‚y to ważny element w karierze szefa kuchni. JeÅ›li kucharz ma dobre zaplecze i zna zasady, to później w kuchni może stać siÄ™ prawdziwym mistrzem. Szef Akademii Efektywnej PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci podkreÅ›la, że wielu uczniów polskich szkół o profilu gastronomicznym może Å›miaÅ‚o konkurować z mÅ‚odzieżą z innych krajów. PotwierdziÅ‚a to zeszÅ‚oroczna olimpiada kulinarna w Erfurcie w Niemczech, z której polska ekipa, skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ miÄ™dzy innymi z laureatów konkursu "Zgotuj sobie sukces"€œ, przywiozÅ‚a brÄ…zowy medal.
Zawód kucharza młodym ludziom kojarzy się z pewną pracą w niepewnych czasach. Wielu z nich, zapytanych o motywację przy wyborze drogi zawodowej podkreślało jednocześnie, że za wyborem stoi towarzysząca im od dziecka miłość do gotowania. Młodzi kucharze swoją pasją chcą w przyszłości uszczęśliwiać ludzi, chcą robić to, co sprawia im przyjemność, odrywa od codzienności i przenosi do magicznego świata smaków i kolorów. "Kuchnia to też smakowanie życia, poznawanie innych kultur, przestrzeni geograficznych, ludzi." - zapewnia Natalia Ostrowska.
Prawie każdy z mÅ‚odych, zdolnych kucharzy marzy o tym, by w przyszÅ‚oÅ›ci prowadzić wÅ‚asnÄ… restauracjÄ™ lub kawiarniÄ™. "Sukces opiera siÄ™ na ogromnym zaangażowaniu w caÅ‚ość interesu tÅ‚umaczy Malka Kafka, wÅ‚aÅ›cicielka Marrakesh Cafe€œ. "OczywiÅ›cie do wszystkiego można znaleźć ludzi, ale nikt nie bÄ™dzie kochaÅ‚ goÅ›ci bardziej niż ty. A goÅ›cie to skarb każdego lokalu, wiÄ™kszym sÄ… tylko twoi pracownicy. Kiedy to zrozumiesz, stworzysz zespół, który pokona z tobÄ… wszelkie pojawiajÄ…ce siÄ™ trudnoÅ›ci, a tych w gastronomii jest sporo. Za to nagroda w postaci goÅ›ci, którzy dzwoniÄ… i dziÄ™kujÄ… za to, że jesteÅ›, warta jest każdej nieprzespanej nocy" - radzi mÅ‚odszym kolegom Kafka.
W czasach, w których niemal każda stacja telewizyjna ma swój program kulinarny, a Internet wypełniony jest blogami i wideoblogami prowadzonymi przez znanych i mniej znanych pasjonatów gotowania, zdawać by się mogło, że gotować może każdy. Grzegorz Kazubski zauważa, że kucharze są dziś postrzegani jako ciekawa grupa społeczna, która ma coś do zaoferowania. "Znacząco wzrósł prestiż naszego zawodu" - twierdzi Kazubski - "zawdzięczamy to między innymi mediom i kucharzom - celebrytom" . Potwierdza to przeprowadzone w ubiegłym roku badanie opinii publicznej, w którym aż 83% respondentów uznało profesję kucharza jako cieszącą się uznaniem, a 73 % określiło ją jako atrakcyjną.
Ankiety przeprowadzone w szkołach gastronomicznych dowiodły, że młodzi ludzie uważają, iż wybrany przez nich zawód budzi podziw i szacunek. Jedna z uczennic napisała w ankiecie:"Myślę, że czasy, gdy kucharz był uważany za tzw. "garkotłuka", minęły. Zawód kucharza urósł do rangi zawodu modnego i szanowanego".
Według Grzegorza Kazubskiego wiele znanych postaci medialnych i amatorów gotowania zaskoczyłoby niejednego szefa kuchni swoimi talentami. "Konkursy kulinarne takie jak "Zgotuj sobie sukces" to przede wszystkim giełda talentów i możliwość zaprezentowania swoich kompetencji". - zauważa szef Centrum HoReCa w MAKRO.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami