TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Według zapowiedzi Majów, koniec świata ma nastąpić 21 grudnia. Mieszkańcy Gwatemali chcą wykorzystać tę datę, aby zwrócić uwagę na dyskryminację Indian. Zbrodnie dokonane w trakcie wojny domowej, która miała miejsce 16 lat temu, wciąż są nierozliczone.
reklama
Indianie stanowią od 40 do 60 procent gwatemalskiego społeczeństwa. Są oni najbiedniejszą i najbardziej dyskryminowaną grupą obywateli. Zjawisko dyskryminacji przejawia się w wielu sferach życia w Gwatemali. Choć językiem urzędowym tego kraju jest hiszpański, mieszkańcy wielu tutejszych miast i wiosek posługują się jednym z dwudziestu różnych indiańskich dialektów. Dopiero niedawno w niektórych szkołach wprowadzono zajęcia w tych językach. Samo określenie "Indio" uważa się tutaj za obraźliwe. Bywa, że z miejsc publicznych wyprasza się kobiety ubrane w tradycyjne stroje Indian.
Turyści, którzy wybierają się w tamtejsze strony widzą atrakcyjnie wyglądające foldery ze zdjęciami uśmiechniętych Indian na tle starożytnych obiektów. Prawda jest jednak zupełnie inna. Z tego powodu 21 grudnia, data wyznaczona przez Majów jako koniec świata, ma zostać wykorzystana do promocji kraju przez gwatemalskie Ministerstwo Kultury. Zaproszenia na uroczystości zakończenia wielkiego cyklu (13. B`aktun) otrzymali między innymi światowi przywódcy, filozofowie, naukowcy oraz artyści, w tym Elton John i tenor Placido Domingo.
Niektórzy twierdzą, że dla Majów koniec świata nastąpił wraz z konkwistą. Zwrócenie uwagi na problemy trapiące Gwatemalę są szansą na zmiany dla indiańskiego społeczeństwa.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami