TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2014-04-04 - ULC: Mniej operacji lotniczych, więcej pasażerów

Jak poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego, w 2013 r. polskie lotniska obsłużyły prawie 25 mln pasażerów. To oznacza wzrost o 2,2 proc. w stosunku 2012 r.

reklama


"Mimo wzrostu przewozów pasażerskich polski rynek w 2013 roku odnotował spadek liczby operacji lotniczych o blisko 5%. Taki wynik był możliwy dzięki znaczącemu zwiększeniu średniej liczby pasażerów przypadających na rejs, co jak należy domniemywać na podstawie wyników 4-tego kwartału, było efektem zwiększenia średniej wielkości samolotów obsługujących polski rynek oraz zwiększenia współczynnika wypełnienia miejsc" - można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie urzędu.

Najwięcej pasażerów obsłużyło Lotnisko Chopina, które w 2013 roku odnotowało sześciokrotnie wyższy wzrost liczby obsłużonych pasażerów, w porównaniu do portów należących do ACI. ULC podaje, że w przeciwieństwie do portów ACI porty regionalne w Polsce łącznie zanotowały spadek ruchu o blisko 4%. Zdecydowanym liderem był port w Krakowie, który zwiększył ruch o 7%. Dodatnią dynamikę ruchu zanotowały ponadto lotniska w Rzeszowie i Bydgoszczy





źródło: ULC

"Dynamiczny wzrost ruchu odnotowano również w przypadku przewozów rozkładowych, głównie dzięki ofercie przewoźników niskokosztowych. 2013 rok był natomiast 2-gim z kolei rokiem spadków w przewozach czarterowych, co jak należy domniemywać nie było wynikiem strukturalnych spadków, jak miało to miejsce w 2012 roku. Można zakładać, że zmiana w 2013 roku wynikała bezpośrednio z niestabilnej sytuacji politycznej w rejonie Północnej Afryki" - podaje w komunikacie ULC.

"Z racji tego, że kierunki północno-afrykańskie tradycyjnie stanowiły główną ofertę zimowych lotów urlopowych, głębszy spadek ruchu rynek czarterowy odczuł w miesiącach listopad-kwiecień (-10 proc.). Od maja do października ruch zmalał natomiast o 6proc. W okresie zimowym coraz większym zainteresowaniem cieszą się kierunki dalekodystansowe w rejon Azji, Afryki (Kenia i Republika Zielonego Przylądka), oraz Meksyku i Karaibów. W okresie letnim widać natomiast wzrost przewozów do Europy (w szczególności Grecji, Portugalii i Bułgarii) oraz w rejon Środkowego Wschodu" - napisano w komunikacie.

Spośród przewoźników najwięcej pasażerów miał Ryanair - ponad 6,5 mln, co dało irlandzkiemu przewoźnikowi niemal 30 proc. udziału w Rynku. LOT, razem z Eurolotem przewieźli ponad 5,8 mln osób, co przełożyło się na ponad 26,5 proc. udziału w rynku. Trzeci w klasyfikacji, Wizz Air przewiózł nieco ponad 4 mln pasażerów, co dało niemal 18,5 udziału w rynku. Z usług Lufthansy skorzystało ponad 1,5 mln podróżnych, co dało niemieckiemu przewoźnikowi niecałe 7 proc. udziału w rynku.

"Fakt, że liderami wzrostu w 2013 roku byli przewoźnicy niskokosztowi spowodował znaczący wzrost udziału w rynku przewoźników reprezentujących ten model biznesowy z blisko 41,6 proc. w 2012 roku do 48,3 proc. w 2013 roku. Udział przewoźników sieciowych zmalał natomiast z 46,1proc. do 40,7proc." - podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com