TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Najwyższa Izba Kontroli znów negatywnie oceniła PKP. Jak wynika z najnowszego raportu NIK, kolejowa spółka fatalnie zarządza nieruchomościami.
reklama
Według raportu zastrzeżenia budzi gospodarowanie powierzchnią na terenie warszawskiego Dworca Centralnego. Kontrolerzy NIK ustalili że firma M., należąca do jednego z najbogatszych Polaków, od wielu lat bez umowy i wyznaczonego czynszu zajmowała atrakcyjne powierzchnie na terenie stołecznego dworca - w sumie 1500 metrów kw. NIK oszacowała, iż zaległe wobec PKP S.A należności z tego tytułu mogły wynosić ponad 7 mln zł.
Spór pomiędzy najemcą a PKP, dotyczący nieregulowania płatności przez firmę M., znalazł swój finał w sądzie. Zakończyła go ugoda, której warunki w wystąpieniu pokontrolnym zakwestionowała NIK, uznając je za niekorzystne dla PKP S.A. Przedstawiciele Polskich Kolei stwierdzili, że taka ocena umowy narusza dobra osobiste spółki i wystąpili do sądu z wnioskiem o wydanie, do czasu rozstrzygnięcia sprawy, zakazu publikacji sporej części raportu. Sąd taki zakaz wydał. Jego decyzja stanowi precedens w polskim orzecznictwie.
Reprezentująca interesy Skarbu Państwa, czyli NIK, Prokuratura Generalna złożyła zażalenie.
NIK wysłała do Sejmu wystąpienie pokontrolne w pełnej treści. Jednak po raz pierwszy znalazła się w nim adnotacja, że jego część podlega sądowemu zabezpieczeniu i jako taka nie może być przekazywana opinii publicznej. - To pierwszy taki przypadek w historii - powiedział Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK. - Pełną wersję raportu otrzymali posłowie, ministrowie i premier. A dziennikarze taką, na jaką zezwolił sąd.
Jednak dostępna część raportu również nie stawia PKP w dobrym świetle. Wynika z niej, że dyrekcja spółki nieumiejętnie gospodaruje majątkiem kolejowym. Eksperci NIK napisali, iż "nieprawidłowe wykonywanie zadań przez PKP S.A. doprowadziło do bezumownego korzystania przez podmioty zewnętrzne z istotnych składników mienia kolejowego". Ponadto spółka nieefektywnie windykuje należności z tytułu wynajmu nieruchomości i koszty utrzymania obiektów przeznaczonych na cele komercyjne przewyższały przychody uzyskiwane z ich zagospodarowania, co spowodowało zadłużenie - na niektórych z nich Skarb Państwa ustanowił hipoteki, zabezpieczając swoje interesy w związku z poręczeniem spłaty zaciągniętych przez spółkę kredytów lub wykupem wyemitowanych przez nią obligacji.
Poza Warszawą spółka PKP również "nie radzi sobie" z nieruchomościami. Tylko we Wrocławiu kontrola NIK ujawniła aż 19 nieruchomości gruntowych zajmowanych przez 6 przedsiębiorców bez aktualnych umów najmu lub dzierżawy.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami