TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Władze miasta Cieszyna zamierzają zrewitalizować miejscową Wenecję. Atrakcja mogłaby przyciągnąć zainteresowanie turystów.
reklama
Cieszyńska Wenecja rozciąga się od Wzgórza Zamkowego do zakładów Celmy. Na brzegu Młynówki znajdują się domy kowali, tkaczy, garbarzy oraz sukienników pochodzące z XVII wieku. Parterowe domki są połączone z drogą małymi mostkami. Do dziś nieznana jest etymologia nazwy Cieszyńskiej Wenecji. Prawdopodobnie pochodzi z czasów PRL-u.
To niezwykłe miejsce w Cieszynie jak na razie nie wygląda reprezentatywnie. Budynki nie wyglądają zachęcająco, brzegi kanału powinny zostać umocnione. Mimo nieciekawego nieraz wyglądu, Cieszyńska Wenecja przyciąga spacerowiczów, malarzy i fotografów. Już od dawna mieszkańcy miasta domagają się jej rewitalizacji.
Być może Cieszyńska Wenecja zyska niedługo nowe oblicze. Czeski Cieszyn wyszedł z propozycją, aby wspólnie z miastem postarać się o dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej i wybudowanie nad Olzą trzeciego mostu. Cieszyńscy radni uważają jednak, że pozyskane środki można by wydać na np. budowę amfiteatru. Władze miasta nie poddają się i chcą przekonać ich do rewitalizacji zapomnianej części Cieszyna.
Na czwartkowej sesji rady miejskiej radni zobaczą jak będzie mogła wyglądać Cieszyńska Wenecja po rewitalizacji. Również w czwartek rozpoczyna się I Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, które zostało zainicjowane przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Podczas trwającej cztery dni imprezy, zaprezentuje swoją twórczość kilkudziesięciu artystów, m.in. malarze, rzeźbiarze i graficy. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 18.30 w Hali Starej Drukarni przy ul. Schodowej. Być może impreza przyczyni się do podjęcia decyzji przez radnych o rewitalizacji Wenecji Cieszyńskiej.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami