TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Port lotniczy Lublin - Świdnik wciąż nie posiada stałego przejścia granicznego. Wszystkie połączenia muszą więc być dostosowywane do obowiązujących przepisów, określających godziny w jakich funkcjonować może przejście dodatkowe.
reklama
Procedura odprawy granicznej podróżnych, jak do tej pory przeprowadzana jest przez funkcjonariuszy z Lublina, którzy muszą dojeżdżać na lotnisko. Utworzenie stałego przejścia rozwiązałoby ten problem.
Starania o utworzenie stałego przejścia granicznego zabiega od lat. Celnicy, Straż Graniczna i przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdzili jednak, że bez przejścia można się obejść, bowiem lotnisko obsługuje mało lotów. Przedstawiciele lubelskiego portu odpowiadają, że to brak stosownych regulacji uniemożliwia im rozwój i uruchamianie kolejnych połączeń.
Obecnie na lotnisku funkcjonuje przejście graniczne, które jednak ma status dodatkowego. To oznacza, że działa ono wyłącznie od godz. 6 do godz. 20 bądź od godz. 6 do godz. 22, zależnie od wybranego miesiąca. Taki wymiar pracy narzuca rozporządzenie ministra z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia dodatkowych lotniczych przejść granicznych.
"Jeśli chodzi o przejścia graniczne, zwłaszcza lotnicze przejścia graniczne, to minister spraw wewnętrznych oraz zespół do spraw zagospodarowania granicy państwowej praktycznie na bieżąco analizują sytuację na przejściach granicznych. Analizujemy sytuację na przejściu lotniczym w Lublinie. Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak, że tygodniowo na tym lotnisku odbywa się 9 połączeń non Schengen, czyli takich, które wymagają działalności Straży Granicznej czy ewentualnie Służby Celnej. Naszym zdaniem jest to jednak zdecydowanie za mała liczba, żeby angażować środki budżetu państwa, i to w znacznej kwocie, w utrzymanie stałego przejścia granicznego, bo to przejście graniczne mimo swojej stałości tak naprawdę działałoby absolutnie okazjonalnie. Jedynym elementem stałym w tym procesie byłoby stałe ponoszenie przez budżet państwa kosztów dotyczących tego przejścia, co w dzisiejszej sytuacji budżetu państwa można by uznać za pewnego rodzaju niegospodarność. Dlatego co najmniej dwukrotny wzrost tego ruchu będzie takim momentem, w którym moglibyśmy zacząć rozmawiać o tym, że takie przejście powstanie" - tłumaczy Piotr Stachańczyk sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
Uruchomienie stałego przejścia granicznego zależy też od konkretnych działań lotniska. Jak do tej pory ministerstwo nie otrzymało od portu lotniczego informacji, jakie połączenia mają zostać uruchomione, oraz na jaki termin są one planowane.
Szansą dla lubelskiego lotniska mogłyby okazać się zmiany w samym rozporządzeniu, określającym godziny pracy dodatkowego przejścia granicznego. Możliwe byłoby wówczas przedłużenie jego otwarcia do nawet 24.00. Przedstawiciele lotniska liczą jednak, że uda się uruchomić stałe przejście graniczne i to jeszcze w przyszłym roku.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami