TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-01-19 - Rynek sprzedaży biletów lotniczych - co nas czeka w 2012

Rok 2012 zapowiada się interesująco dla polskiego sektora sprzedaży biletów lotniczych - mimo spodziewanego wzrostu średniej ceny biletów, nadal będzie zwiększać się liczba osób podróżujących samolotami, a kierunki azjatyckie będą cieszyć się coraz większą popularnością. Co jeszcze czeka ten segment rynku w tym roku? Zapraszamy do przejrzenia Raportu Trendów Lataj.pl.

reklama


Zapowiada się rok ciekawych, a co najważniejsze - pozytywnych zmian - zarówno dla dostawców usług turystycznych, jak i samych podróżnych. Po pierwsze, spodziewany jest wzrost średniej ceny biletu lotniczego, ale tylko nieznacznie. Na tę prognozę mają wpływ głównie ostatnie wydarzenia na świecie - konflikty wokół ropy naftowej oraz fakt objęcia europejskich przewoźników lotniczych systemem reglamentowania emisji CO2. Jednocześnie, wzrost nie powinien być wysoki - wciąż najważniejszym czynnikiem hamującym ceny jest silna konkurencja na rynku europejskim. Mimo wyraźnego osłabienia pozycji linii niskokosztowych, nadal przewożą one znaczącą część podróżnych. Jak pokazują dane z poniższego zestawienia portalu Lataj.pl, specjalizującego się w rezerwacji i sprzedaży biletów lotniczych online, branża obserwuje w ujęciu kilkuletnim nieznaczne wahania cen biletów lotniczych w granicach +/- 5 procent.

 Åšrednia cena biletu
Rok 20071 363,97 
Rok 20081 277,56-6,34%
Rok 20091 240,06-2,93%
Rok 20101 292,244,21%
Rok 20111 347,704,29%


Ubiegłoroczny wzrost średniej ceny biletu jest nieznaczny w porównaniu do dużych wahań zarówno na rynku walutowym, jak i w przypadku cen paliw - w tym paliwa lotniczego, które jest istotnym czynnikiem cenotwórczym. W 2012 roku można więc spodziewać się dalszej tendencji wzrostu cen o kolejne kilka punktów procentowych. Jeśli więc planujemy podróże lotnicze na ten rok, warto już teraz zaopatrzyć się w bilet lotniczy. Styczeń obfituje w tym roku w wiele akcji promocyjnych i tzw. wyprzedaży biletów lotniczych.

Specjaliści z portalu Lataj.pl wskazują również na kolejny pozytywny trend - w 2012 roku wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami podróżnymi - zarówno turystycznymi, jaki i biznesowymi. Podróżni coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa i liczą się z nieprzewidzianymi sytuacjami podczas podróży, jak np. zagubienie bagażu, opóźnienie jego dostarczenia oraz, co najważniejsze, zapewnienia sobie pełnej ochrony zdrowotnej podczas wyjazdu na wypoczynek lub konferencję.

- W listopadzie i grudniu ubiegłego roku zaobserwowaliśmy 45-procentowy udział ubezpieczeń podróżnych w strukturze rezerwacji, co oznacza, że prawie co drugi pasażer wykupił u nas polisę ubezpieczeniową wraz z biletem lotniczym. Analogicznie w tym samym okresie 2010 roku sprzedaż tych ubezpieczeń wyniosła 22%. Jak widać, podróżni kładą coraz większy nacisk na komfort podróży - mówi Janusz Wierzbowski, prezes biura podróży Sonata Travel, operatora portalu Lataj.pl.

W raporcie zbadano także najbardziej popularne kierunki podróży. W 2012 roku w dalszym ciągu przeważać będą kraje europejskie - stolice oraz najważniejsze miasta Europy, jednak już dziś widać wzrost zainteresowania kierunkami wschodnimi. Podobnie jak w innych zakątkach Europy, także i w Polsce obserwujemy wzmocnienie popytu na podróże na bliski wschód, do krajów regionu Zatoki Perskiej, a także południowej Azji - Wietnamu, Chin oraz bardzo modnej w tym roku Tajlandii. Z drugiej strony obserwujemy zmniejszający się ruch transatlantycki (do Kanady i Stanów Zjednoczonych Ameryki).

A jakie będą najbardziej popularne formy płatności za bilety lotnicze? Nadal najczęściej wykorzystywanymi formami opłaty będą przelew i gotówka.

- Mimo dynamicznie rozwijającego się sektora bankowego w Polsce oraz intensywnych kampanii reklamowych nowych instrumentów płatniczych (karty przedpłacone, karty zbliżeniowe itd.), nadal obserwujemy niewielki - jak na Europę - odsetek transakcji opłacanych kartami kredytowymi - komentuje Janusz Wierzbowski.

Jak widać z poniższego wykresu Lataj.pl, utrzymana została tendencja wzrostowa, lecz postęp jest zdecydowanie mniejszy niż w latach ubiegłych.





W porównaniu do zachodnioeuropejskich i skandynawskich standardów, Polska wypada dość "blado". W przeciwieństwie do Polaków, sąsiedzi z zachodu i północy swobodnie posługują się kartami kredytowymi, a odsetek transakcji dokonywanych za pomocą tej formy płatności wynosi w większości krajów ponad 80%*.

- Nasi sąsiedzi od dawna zdają sobie sprawę, że płacenie kartami za bilety lotnicze wiąże się z licznymi korzyściami - wygodą i szybkością transakcji, odroczonym terminem płatności czy możliwością skorzystania z dodatkowych akcji promocyjnych, jak np. programy milowe czy atrakcyjne rabaty na wybrane usługi turystyczne. Co więcej, płatność dokonywana za pomocą karty kredytowej gwarantuje bezpieczeństwo - komunikacja między klientem a operatorem jest zawsze szyfrowana. Mam nadzieję, że wkrótce również Polacy przekonają się do tej formy płatności - dodaje Janusz Wierzbowski.

Rok 2012 okaże się również czasem intensywnych działań związanych z zapewnieniem podróżnym efektywnych narzędzi do prostego i szybkiego wyszukiwania połączeń lotniczych. Dostawcy usług będą inwestować w zaawansowane wyszukiwarki lotów oraz aplikacje na urządzenia przenośne, takie jak iPhony czy smartfony, umożliwiające podróżnym wyszukanie połączenia czy zakup biletu w dowolnym miejscu i czasie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com