TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Jura Krakowsko-Częstochowska znana jest ze swoich walorów turystycznych. Co warto zwiedzić w tym regionie i okolicach?
reklama
Na uwagę zasługuje Giebułtów, to niewielka miejscowość na terenie gminy Wielka Wieś. Znaleziska archeologiczne pochodzące z tych terenów - naczynia gliniane, wyroby rzemieślnicze, groby ciałopalne. Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1337 roku.
Każdy kto zawita w te rejony powinien obowiązkowo odwiedzić kościół św. Idziego, zabytek pochodzi z XI wieku. Prawdopodobnie jego fundatorem był król Władysław Herman, który nakazał wybudować monument w podzięce za narodziny syna. W XIX w. przeszedł gruntowny remont. Wówczas przy nawie głównej powstała kruchta, gdzie przeniesiono 4 nowożytne nagrobki z prezbiterium. Zlikwidowano piętro zakrystii i przebudowano zachodni szczyt. Zamalowano niestety zabytkową polichromię. Architektura nawiązuje do późnego gotyku i renesansu. Na ołtarzu głównym widnieje XVII-wieczna replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Z kolei Imbramowice to niewielkie miasteczko położone w gminie Trzyciąż. To tutaj można obejrzeć kościół i klasztor Norbertanek pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku, zbudowany wedle pomysłu Kaspra Bażanki. Wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła zdobi piękna późnobarokowa polichromia pędzla Wilhelma Włocha i jego córki. Klasztor to skarbnica cennych dzieł sztuki, znajdują się tu m.in. obraz Jana Breughla Starszego, zwanego Aksamitnym lub Kwiatowym, unikalny zbiór haftowanych zasłon z początku XVII wieku, Madonna w girlandzie z początku XVII w., czy romański antyfonarz z połowy XIII w.
W otoczeniu klasztoru znajduję się kilka zabytkowych budowli: dom kapelana z 1. poł. XVIII w. kryty gontem, późnobarokowa brama w murze klasztornym z elementami rokokowymi, piętrowy spichlerz z 2. poł. XVIII w. oraz dawna, murowana oficyna dla księży obsługujących kościół klasztorny.
W odległości około 15 km od Krakowa znajduje się słynna Jaskinia Nietoperzowa, dokładnie w pobliżu drogi krajowej nr 94 między Bębłem a Jerzmanowicami. Jest to jedna największych jaskiń na terenie wyżyny krakowsko-częstochowskiej, doskonale zaadoptowana do zwiedzania. Do jaskini prowadzi otwór zasłonięty metalową kratą, który dalej rozgałęzia się na dwa korytarze, dochodzące do jednej sali. Wnętrze jaskini oświetlają reflektory. Warstwa namuliska sięga 9 metrów.
Jak wskazuje nazwa jaskinia była niegdyś siedzibą żyjących na tych terenach nietoperzy. Szczególnie jesienią, zwierzęta zlatywały prawie z całej Polski. Obecnie zimują tu tylko podkowce małe.
Jaskinia Nietoperzowa to także plan filmowy, nakręcono tutaj wiele scen do znanych filmów, jak Ogniem i Mieczem, czy Legendę o św. Mikołaju.
Zwiedzanie groty odbywa się z przewodnikiem. Cena za bilet normalny wynosi 8 złotych, ulgowy 6 zł.
Będąc w pobliżu warto także odwiedzić jedna z najstarszych miejscowości w Polsce - Klucze. Wieś datuje się na początki XIV wieku, wydobywano tu rudę żelaza. Dzięki temu, że w XVIII stuleciu stare kopalniane szyby zostały zalane wodą, można dziś podziwiać dwa malowniczo położone stawy: Zielony i Czerwony. Odkąd w 1898 roku uruchomiono tu pierwszą maszynę papierniczą - miejscowość na stałe związała się z przemysłem papierniczym.
Do najciekawszych zabytków należą: zabudowa dworska z początku XX w., położone w parku tzw. pałacyki należące do rodziny Dietlów, przedwojennych właścicieli tutejszych dóbr oraz kościół z 1938 roku.
Korzkiew to miejscowość, położona około 10 km na północ od Krakowa. Znana jest głównie z XIV-wiecznego zamku. To tutaj znajduje się pochodzący z XVII w. kościół św. Jana Chrzciciela, w którego wnętrzu widnieje obraz Jezusa Miłosiernego, gotycki relikwiarz, drewniany ołtarz i srebrna monstrancja z 1640 roku.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami