TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-02-09 - Dama z łasiczką wróciła do Krakowa

W środę wieczorem do Krakowa wrócił z Londynu obraz Leonarda Da Vinci "Dama z gronostajem" (zwany powszechnie damą z łasiczką). Portret przez minione 3 lata podróżował po Europie. Odwiedził w tym czasie m.in. w Budapeszt, Madryt, Warszawę, Berlin i Londyn.

reklama


W wielu środowiskach dyskutowano o sensie podróży obrazu. Obawy dotyczyły tego, że portret namalowany na cienkiej orzechowej desce może się zniszczyć czy uszkodzić, bo np. casus Mona Lisy nie opuszcza Luwru. W piątek dzieło sztuki mają ocenić konserwatorzy. "Dama z gronostajem" będzie od kwietnia dostępna dla zwiedzających w Arsenale.

"Dama z gronostajem" miała wrócić do grodu Kraka już rok temu. Nie wróciła, bo zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich chciał, żeby obraz był na wystawie w Londynie oraz w Berlinie i Madrycie. Konserwatorzy nie zgodzili się. Wtedy zarząd zdecydował, że obraz do Krakowa nie wróci, bo będzie podróżował po innych polskich miastach. W końcu ministerstwo kultury wyraziło zgodę na 8-miesięczną podróż z zastrzeżeniem, że po powrocie dzieło ma pozostawać w Krakowie przez okres 10 lat. Są wątpliwości czy tak będzie, bo już wcześniej podobne nakazy łamano. W zarządzie fundacji zaszły jednak zmiany dające nadzieję na dotrzymanie obietnicy.

Teraz pieczę nad dziełem włoskiego artysty będzie sprawować przede wszystkim Muzeum Narodowe w Krakowie. Co najważniejsze, jego pracownicy i dyrekcja od początku byli przeciwni wojażom obrazu.

"Dama z gronostajem" to obraz namalowany w latach ok. 1483-90 przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci w Mediolanie. Portret został wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com