TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-09-22 - Warszawski zabytkowy Bristol sprzedany za 19,5 mln euro.

Orbis sprzedał wczoraj budynek hotelu Bristol w Warszawie, którym nie zarządza od 1981 roku. Nabywcą obiektu jest brytyjska spółka inwestycyjna "Rosmarinum Investments" powiązana kapitałowo z Royal Starman Bristol sp. z o.o., który jest aktualnym dzierżawcą i zarządcą nieruchomości.

reklama


Podpisanie umowy uwieńczyło negocjacje, poprzedzone niezależną wyceną nieruchomości na 19,5 mln euro - ok.85 mln złotych. Kwestię sprzedaży komplikowała podpisana w 1990 roku i obowiązująca do 2020 roku umowa dzierżawy obiektu, pomiędzy jego właścicielem Orbis S.A. i dzierżawcą, Royal Starman Bristol sp. z o.o., która zawierała niekorzystne zapisy z punktu widzenia dzisiejszych standardów dla tego typu umów. Dodatkowo, stan techniczny budynku wymaga znacznych nakładów remontowych, szacowanych na 60-70 milionów złotych.

"Orbis uzyskał satysfakcjonującą cenę i uwolnił środki z niestrategicznej nieruchomości - powiedział Laurent Picheral, prezes Orbis S.A. - Uzyskana kwota, czyli po obecnym kursie ponad 85 milionów złotych, posłuży nam do sfinansowania dalszego rozwoju Grupy Orbis, do przeprowadzenia rebrandingu 18 hoteli ibis i Etap do nowych marek ibis i ibis budget, a przede wszystkim będących w budowie pięciu hoteli w Warszawie, Krakowie i Łodzi, dających w sumie blisko 800 nowych pokoi".

Strategia Grupy Orbis zakłada koncentrację na hotelarstwie, w tym zwłaszcza na segmencie ekonomicznym, oraz optymalizację portfela nieruchomości. Od początku br. Orbis sfinalizował sprzedaż czterech obiektów hotelowych, które nie odpowiadały planom rozwojowym Grupy. W przypadku hotelu Bristol, przeprowadzone analizy wykazały wyższą ekonomiczną efektywność sprzedaży nieruchomości niż pozostania w umowie dzierżawy obowiązującej do 2020 r.

Hotel Bristol jest usytuowany przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Do dyspozycji gości jest 205 pokoi oraz sale restauracyjne i konferencyjne. Został oddany do użytku w 1899 roku. Po wojnie trafił w ręce państwa i stopniowo niszczał. W 1981 został zamknięty, by w 1993 powrócić. Powodem zamknięcia był zły stan techniczny oraz brak środków na sfinansowanie remontu.

W 1990 roku Orbis zawarł z Trusthouse Forte, poprzednikiem Royal Starman Bristol sp. z o.o. umowę spółki joint venture, która zainwestowała w odnowienie obiektu, podpisując następnie z Orbisem umowę dzierżawy na 30 lat. Równocześnie spółka joint venture podpisała umowę na zarządzanie hotelem z brytyjskim operatorem na taki sam okres tj. do 2020 roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com