TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-04-04 - Na Wielkanoc do Czech

Na jarmarkach wielkanocnych w Czechach zakupimy piękne dekoracje, spróbujemy przysmaków regionalnych. Barwny program dla dzieci szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków.

reklama


W Pradze jarmark wielkanocny tradycyjnie odbywa siÄ™ na Rynku Starego Miasta i Placu WacÅ‚awa od 9 kwietnia do 1 maja. Na jarmarki zapraszajÄ… także inne miasta i zamki czeskie, miÄ™dzy innymi Znojmo, 18-24 kwietnia, zamek Buchlov na Slovacku, Køivoklát 23-25 kwietnia, Sychrov 16-17 kwietnia, Helf¹týn 23-25 kwietnia, skansen architektury góralskiej w Ro¾novie pod Radho¹tìm 23-25 kwietnia.

Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tzw. pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok a także ewentualnie szybkie zamążpójście. W niektórych regionach panuje tradycja polewania wodą. W wielu czeskich wioskach zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami. Ich dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła, zamiast dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku (zwanego w Czechach Zielonym Czwartkiem) do Wielkiej Soboty (w Czechach zwanej Białą Sobotą).

Każda prawdziwa gospodyni w Czechach przygotowuje smakowite wypieki świąteczne, na przykład popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, mazance - ciasta drożdżowe, w kształcie bochenka, z rodzynkami, judasze - drożdżowe bułeczki natarte miodem czy tzw. boże łaski - ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com