TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Wielkie Jeziora Mazurskie są zagrożone degradacją. Polski cud natury nie wytrzymuje corocznego naporu turystów.
reklama
Jakość wody w Wielkich Jeziorach Mazurskich z roku na rok jest coraz gorsza. Popularna destynacja wakacyjna co roku przyciąga amatorów czynnego i biernego wypoczynku nad wodą. Stopień zanieczyszczenia rośnie zarówno z powodu ilości ścieków, jak i ze względu na ogromną ilość odwiedzających. Przyroda cierpi głównie przez nieodpowiedzialność ludzi. Naganne zachowanie, polegające na pozbywaniu się nieczystości wprost do wody, nie należy niestety do rzadkości.
Duża ilość turystów, która możne się okazać zagładą dla Mazurskich Jezior, jest jednocześnie bardzo pożądana przez hotelarzy i restauratorów. Tegoroczny sezon okazał się być dla nich wyjątkowo udany. Kraina Wielkich Jezior tętniła życiem, między innymi dzięki sprawnej akcji promocyjnej. Turyści bardzo chętnie korzystali zwłaszcza z nadwodnej aktywności, będącej jednocześnie jednym z głównych powodów zanieczyszczenia wód.
Najbardziej niekorzystny wpływ na przyrodę mają łodzie motorowe i żaglówki. Turyści korzystający z tego rodzaju sprzętu niestety często wyrzucają śmieci do wody. Niszczenie naturalnego krajobrazu to najbardziej widoczny efekt. Niestety negatywne skutki takich działań często okazują się długofalowe.
Obowiązujące przepisy są dla właścicieli i użytkowników łodzi dość liberalne. Nie wymuszają one przykładowo wyposażania łodzi w systemy sanitarne, ani opróżniania łódek w eko-marinach. Stopień zanieczyszczenia jezior nie powinien zatem dziwić. Jak wynika z badań pod koniec sezonu znacznie zmniejszyła się warstwa wód powierzchniowych, w których istniałaby wystarczająco duża ilość tlenu, aby umożliwić rybom przeżycie.
Stopień zagrożenia eutrofizacją i jakość mazurskich wód oceniali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Specjaliści zbadali jeziora Niegocin, Boczne, Jagodne, Szymoneckie, Szymon, Tałtowisko, Ryńskie, Tałty, Mikołajskie, Bełdany i Śniardwy. W ich ocenie dotychczasowe negatywne oddziaływania ludzi na akweny, może wkrótce doprowadzić do zamierania jezior.
Warmię i Mazury odwiedza rocznie ok. 5 milionów turystów. Co piąty z nich przybywa z zagranicy.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami