TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-10-10 - Światowe Dni Młodzieży ożywią turystykę?

Rok 2016 będzie dla Krakowa sporą szansą - na Światowe Dni Młodzieży przyjadą ludzie z całego świata. Kto mają szansę na tym skorzystać?

reklama


Spotkanie Młodych zaplanowane zostało na lipiec 2016 roku. Wówczas do grodu Kraka zjadą tysiące pielgrzymów chcących uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wiernych nie tylko z Polski, ale i z całego świata przyciągnie postać papieża Franciszka, który swą wizytą zaszczyci Polskę.

Branża turystyczna już powoli szykuje się na lipcowe wydarzenia. Mimo, że do Światowych Dni pozostały jeszcze prawie trzy lata, zainteresowanie jest już wyczuwalne. Już teraz obserwujemy zainteresowanie w Niemczech i w USA Światowymi Dniami Młodzieży - relacjonuje wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Wala. Zagraniczni touroperatorzy podejmują pierwsze decyzje co do rezerwacji noclegów i biletów obawiając się, że w późniejszym terminie ciężko będzie skorzystać z satysfakcjonującej ich oferty.

Promocja Krakowa i okolic skoncentrowana jest obecnie na promowaniu miejsc ważnych dla katolików. Dodatkowym sygnałem, że warto odwiedzić ten zakątek Polski ma być kanonizacja Jana Pawła II. Władze regionu liczą, że zainteresowanie ofertą jeszcze wzrośnie po kanonizacji Papieża Polaka. W promocji Krakowa i Małopolski już teraz mocno akcentujemy aspekt turystyki religijnej. Widzimy, że postać Jana Pawła II, który jednoczył ludzi różnych pokoleń, zwiększa zainteresowanie naszą ofertą twierdzi Marcin Kendefer z Urzędu Miasta Krakowa .

Ilość obiektów sakralnych województwie Małopolskim jest imponująca. Wśród nich znajdują się sanktuaria, miejsca kultu religijnego, a także obiekty związane z małopolskimi świętymi i beatyfikowanymi. Ambicją władz miejskich Krakowa jest Kraków stworzenie warunków, aby miasto mogło stać się najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Sprzyja temu położenie dwóch istotnych dla katolików miejsc kultu - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują także istniejące już szlaki pielgrzymkowe, jak Szlak Maryjny, Cysterski oraz Drogi Św. Jakuba.

O tym, że warto inwestować w bazę turystyczną, gotową przyjąć ruch pielgrzymkowy świadczą statystyki. Turystyka religijna ciągle uprawiana jest przez wiele osób i zdaje się nie poddawać kryzysowi. Te tendencje wynikają z niezmiennych potrzeb ludzi, którzy szukają w pielgrzymce szansy na odnowę duchową. To właśnie dla nich należy przygotowywać centra informacji, odpowiednie przewodniki i bazę noclegowa odpowiadająca potrzebom dużych grup zorganizowanych. Prognozy na Światowe Dni Młodzieży są optymistyczne. Sądzę, że na Światowe Dni Młodzieży może przybyć ok. 3 mln osób. To będzie pierwsze takie wielkie spotkanie po kanonizacji Jana Pawła II, który był inicjatorem tych dni twierdzi profesor Antoni Jackowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na przyjeździe papieża do Polski chcą skorzystać także inne regiony kraju. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zasygnalizował, że biskupi chcieliby, aby Ojciec Święty podczas swojej wizyty odwiedził oprócz Krakowa także inne miasta. Wśród propozycji wyliczane są Warszawa, Częstochowa, Poznań i Gniezno. Okazją będą obchody 1050 rocznicy chrztu Polski.

Propozycję na organizację Spotkania Młodzieży podał już kardynał Stanisław Dziwisz. Projekt zakłada, że najważniejsze spotkania z papieżem będą odbywały się na Błoniach. Pielgrzymi mają mieć możliwość uczestnictwa w obchodach także na terenie stadionów Wisły i Cracovii oraz w Parku Jordana. Cześć pielgrzymów będzie mogła skorzystać z noclegów na kampusie uniwersyteckim. Organizatorzy zapewniają, że pojawią się również specjalne pola namiotowe.

Według danych publikowanych przez POT, w 2012 r. do Polski przyjechało 14,8 mln turystów z zagranicy. W zależności od narodowości, od 2 do 4 proc. z nich, jako motyw przyjazdu wskazało religijny. Z pośród turystów odwiedzających nasz kraj, aż 8,95 mln wybrało Kraków. Ponad 5 procent z nich jako dominujący powód podało cel religijny.

Najczęściej obiekty sakralne odwiedzają turyści z Ameryki Południowej,Irlandii, USA, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Węgier.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com